Wielkie polskie inwestycje: CPK i przekop Mierzei Wiślanej

Czy CPK oraz budowa kanału żeglugowego będą ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki oraz naszych sąsiadów?

189

Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „CPK. Od słów do czynów”.

– Szacuje się, że realizacja CPK w Polsce stworzy 150 tys. miejsc pracy, bezpośrednio przy samym porcie ok. 40 tys. i 110 tys. we wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych, jakie będą wokół niego. To 1.800 km nowych linii kolejowych, 400 km nowych dróg, ok. 45 milionów pasażerów rocznie, którzy będą przybywali do Polski w związku z funkcjonowaniem tego portu komunikacyjnego w wersji podstawowej, a w wersji dalekosiężnej – może nawet 70 mln ludzi rocznie – wymieniał Andrzej Duda.

W ocenie Prezydenta wielkie inwestycje są istotne. – Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego, jak wielkim jesteśmy narodem – mówił.

– Dlatego powstała idea budowy CPK – portu komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski poprzez rozwiniętą sieć kolejową i rozwiniętą sieć drogową – akcentował.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.  W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego oraz połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Prezydent: A druga, wielka, polska inwestycja na Mierzei Wiślanej ma wzmacniać polską suwerenność.

– Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje, a nie z nich rezygnować, bo to właśnie one są siłą napędową gospodarki – powiedział Prezydent Andrzej Duda, który razem z Premierem i szefem MGMiŻŚ zwiedził teren inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej.

Prezydent przypomniał, że inwestycje – takie jak kanał żeglugowy i Centralny Port Komunikacyjny – dają miejsca pracy. – Teraz, kiedy są realizowane, choćby tylko tutaj, na tej budowie, pracuje 50 polskich firm, przywożąc codziennie swoich pracowników – mówił.

– Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma na celu wzmacnianie polskiej suwerenności, niezależności i wolności – podkreślał również Prezydent i wyjaśnił, że „nie będziemy już musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście, którym sami będziemy dysponowali”.

CPK wraz z liniami kolejowymi i nowymi drogami to wielka szansa dla rozwoju całej Polski i przyciągnięcia inwestycji zagranicznych i krajowych. To wielka szansa na stworzenie wielkiej strefy ekonomicznej – powiedział premier.

Co z wielkimi inwestycjami w czasie pandemii koronawirusa? Te inwestycje muszą nadal trwać – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

CPK to nowe miejsca pracy

Inwestycja to wielka szansa na rozwój polskich firm. Szacuje się, że realizacja inwestycji stworzy ok. 150 tys. miejsc pracy, w tym 40 tys. w samym porcie lotniczym i 110 tys. w ramach sektorów gospodarki powiązanych z portem, m. in. w branży logistycznej, turystycznej, hotelowej, deweloperskiej, handlu i usługach.

Centralny Port Komunikacyjny to największe przedsięwzięcie infrastrukturalne, które oznacza potężny impuls dla gospodarki, rynku pracy i wzrostu gospodarczego. Ten węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Szacuje się, że roczna przepustowość Portu Lotniczego Solidarność w ramach CPK w I etapie wyniesie 400-450 tys. operacji lotniczych oraz 45 mln pasażerów rocznie.

Lepsze i szybsze połączenia w całej Polsce

CPK to przede wszystkim system transportu, który obejmie cały kraj, wszystkie 16 województw. Powstanie 1 800 km nowych linii kolejowych, w tym linie w standardzie kolei dużych prędkości, 400 km nowych dróg szybkiego ruchu. Zapewni przejazd z Warszawy do największych polskich miast w 2,5 godziny.  A przejazd z centrum Warszawy do CPK – 15 minut. To inwestycja, która wpłynie na podniesienie komfortu życia wszystkich Polaków.

Budowa CPK zaplanowana jest na lata 2020-2034. Uruchomienie I etapu CPK ma nastąpić w drugiej połowie obecnej dekady.

Wielkie polskie inwestycje

Duże przedsięwzięcia inwestycyjne budują polską gospodarkę. Jesteśmy ambitni jako naród, stąd dzięki współpracy, wdrażamy najlepsze projekty, dzięki którym odbudujemy siłę naszej gospodarki. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę wyrównujemy różnice, które występują pomiędzy regionami i dbamy o zrównoważony rozwój.

Obok Centralnego Portu Komunikacyjnego realizujemy inne ważne inwestycje publiczne, takie jak przekop Mierzei Wiślanej oraz budowa stopnia wodnego w Malczycach.

Budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Ta inwestycja to szansa nie tylko na rozwój regionu, ale i wzrost gospodarczy całego kraju.

Wielki plan inwestycyjny

– Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Historia pokazuje, że dzięki wielkim planom inwestycyjnym wychodzono z kryzysu – powiedział premier Morawiecki. –Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest Fundusz Inwestycji Publicznych – dodał.

W czasie spowolnienia gospodarczego, kiedy firmy obniżają wydatki inwestycyjne, do akcji wkracza państwo. Przejmuje rolę inwestora i daje impuls do rozwoju gospodarczego. W ten sposób właśnie będzie działać Fundusz Inwestycji Publicznych, którego budżet na najbliższe lata wyniesie aż 30 mld złotych.

Przekop Mierzei – największa inwestycja w regionie

We wspólnym wystąpieniu z premierem Morawieckim Andrzej Duda podkreślał, że wielkie inwestycje są kołem zamachowym gospodarki, dlatego trzeba je kontynuować. – Na tej wielkiej budowie na Mierzei Wiślanej pracuje aż 50 polskich firm – zauważył prezydent Duda. – To samo będzie przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym – gdzie trzeba będzie budować drogi, kolej, a także sam port lotniczy.

Przekop Mierzei Wiślanej nie tylko ma istotny wymiar gospodarczy, ale i strategiczny. – Inwestycja ta wzmacnia polską suwerenność, niezależność i wolność – podkreślił Andrzej Duda.

Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Elbląg może stać się istotnym portem regionalnym, z którego korzystać będą również inne państwa. Port w Elblągu to niewykorzystany dotąd potencjał dla rozwoju północno-wschodniej Polski. Inwestycja realizowana przez rząd Mateusza Morawieckiego może ten stan zmienić.

– Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym dzięki tej inwestycji skorzysta cała Polska. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import. Przez handel – zauważył premier Morawiecki.

Port w Elblągu w liczbach

Budowa umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości. Inwestycja składa się z trzech etapów. Są to:

  • budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (trwa obecnie) – koszt: 992 mln zł; termin zakończenia 2022 r.
  • modernizacja rzeki Elbląg wraz z budową mostu obrotowego w Nowakowie – trwa procedura przetargowa
  • pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym (przetarg jeszcze nie ogłoszony).

Koszt całej inwestycji to ok. 2 mld zł.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,880 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany – 10,176 km; Rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość to 5 m.

Źródło: prezydent.pl i premier.gov.pl

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!