Cyfrowe rozwiązanie, realna pomoc w epidemii

MC poleca aplikację STOP COVID w celu ochrony zdrowia.

17

Wczoraj 07 kwietnia był Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji zrób coś dla siebie i swoich bliskich – zainstaluj aplikację STOP COVID.

Obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę to kolejny (i skuteczny) element ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

STOP COVID to dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna aplikacja, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dzięki niej można m.in. szybko i wygodnie zapisać się na test. Czekasz na szczepienie, chcesz jak najszybciej wrócić do normalności? Pobierz STOP COVID już dziś.

Dla zdrowia

STOP COVID jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store. Do korzystania z aplikacji zachęca m.in. minister zdrowia.

– Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. – Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność – dodał.

Korzystanie ze STOP COVID jest proste, bezpieczne i – co pokazują doświadczenia innych krajów – skuteczne. Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza aplikacja (NHS COVID-19 app), działająca tak samo jak nasza, zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji.

Aplikacja powstała we współpracy z Komisją Europejską. Identyczne aplikacje wdrożyły też inne europejskie kraje. Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy – COVID Tracker, Włosi – Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy – Smitte|stop, Chorwaci – Stop COVID-19. My mamy – STOP COVID.

Wszystkie te aplikacje mają ten sam cel, wszystkie bazują na tych samych mechanizmach i technologiach.

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Udogodnienie dla użytkowników

Stale pracujemy nad tym, aby nasza aplikacja była jeszcze lepsza i bardziej przydatna. Oto, z czego mogą korzystać jej użytkownicy:

  • Szybkie zapisy na test – wszyscy użytkownicy, nawet ci którzy nie dostali powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, mają możliwość szybkiego i wygodnego zapisania się na test,
  • Aktualne dane – łatwy dostęp do danych dotyczących zachorowań i szczepień w Polsce oraz statystyk dla województw i wybranych powiatów (każdy użytkownik może wybrać te powiaty, które go interesują),
  • Możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się oraz dostęp do formularza rejestracji na szczepienia,
  • Test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,
  • Dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie można notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,
  • Obserwacja powiatów – dzięki temu można mieć aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych regionach Polski,
  • Ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Pobierz – zrób to dla siebie i bliskich

Pobranie i uruchomienie aplikacji zajmuje tylko kilka minut.

Działanie aplikacji (nie tylko naszej, ale wszystkich dostępnych w Europie aplikacji tego typu) jest oparte o system Bluetooth i rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. W największym skrócie wygląda to tak:

  • Po ściągnięciu aplikacji (jest dostępna – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy – w sklepach Google Play lub AppStore) uruchamiamy system monitorowania ryzyka (włączamy Bluetooth).
  • Od tego momentu aplikacja, działając w tle, monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których także jest zainstalowana. My już nic nie musimy robić.
  • Jeśli znajdzie takie urządzenie, a spotkanie z nim będzie trwało dłużej niż 15 minut i odbędzie się w odległości poniżej 2 metrów – aplikacja zapamięta je na 14 dni. W aplikacji nie znajdziemy informacji z iloma takimi urządzeniami „widziało się” nasze.
  • Jeśli w trakcie 14 dni właściciel urządzenia, z którym kontakt miał nasz telefon, zachoruje i wpisze w aplikacji otrzymany z Centrum Kontaktu numer PIN – w naszym telefonie pojawi się ostrzeżenie.
  • Jeśli w trakcie 14 dni my zachorujemy i wpiszemy w aplikacji numer PIN, tym samym uruchamiając system powiadomień – w telefonach osób/innych użytkowników aplikacji, z których urządzeniami „widziało się” nasze – pojawią się anonimowe ostrzeżenia.
  • Dostając powiadomienie – nie wiemy kto je wysłał. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy.

Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy, można pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Warto to zrobić!

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim. Do 30.03.2021 r. pobrało ją 1.947.874 osoby.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!