W Dzienniku Ustaw z dnia 21.08.2015 r. pod pozycją 1220 opublikowano ustawę z dn. 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, zwaną dalej „nowelizacją”, której zasadniczym celem jest uporządkowanie przepisów k.p. w zakresie zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę.
Po zmianach k.p. będzie przewidywał następujące rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas nieokreślony i na czas określony. Nie będzie już zatem stosowana umowa na czas wykonania określonej pracy.
Jeśli chodzi o umowę o pracę na okres próbny, to będzie ona nadal wynosić maksymalnie 3 miesiące, przy czym w określonej przepisami art. 25 § 3 k.p. sytuacji wspomniana umowa będzie mogła być ponownie zawarta z tym samym pracownikiem.
Nowelizacja wprowadza maksymalny okres trwania umowy lub umów na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy – łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 33 miesięcy, ponadto liczba umów na czas określony nie może być większa niż trzy kontrakty. Jeżeli okres zatrudnienia jest