BIEC: W pierwszym kwartale bez spadków

28

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w marcu nieznacznie wzrósł.

Przez niemal całą drugą połowę ub. r. liczba ogłaszanych w Internecie ofert pracy szybko malała. W styczniu br. spadek zatrzymał się. W całym I kwartale br. wakatów nawet przybyło, choć niedużo. Niewielki wzrost obserwujemy w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych oraz w tych związanych z pracą fizyczną. Dalsze kurczenie się liczby wakatów nadal notujemy w przypadku zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Sporo kluczowych agregatów makroekonomicznych nadal pozostaje w obszarze wartości pesymistycznych. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w lutym pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,2%, na którym utrzymuje się od sześciu miesięcy.

W marcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, niewielki wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia obserwowaliśmy w połowie województw. Nowych ogłoszeń o pracy w marcu przybyło w województwach o relatywnie niskiej stopie bezrobocia, podczas gdy w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia wystąpiły głównie spadki. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy przybyło w woj. mazowieckim, łódzkim oraz śląskim. Największe spadki wystąpiły w woj. lubuskim, świętokrzyskim oraz opolskim.

Po ostrych spadkach obserwowanych w drugiej połowie ub. r., liczba wakatów ogłaszanych dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych oraz zawodów związanych z pracą fizyczną począwszy od stycznia br. nieznacznie wzrasta. Spadki w zawodach usługowych wyhamowały. Zaś w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych liczba wakatów wciąż maleje od czerwca ub. r.

BIEC

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!