INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 lipca 2021 r. (data wpływu – 28 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia mieszkania od brata tytułem darowizny – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia mieszkania od brata tytułem darowizny.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Brat Wnioskodawcy zamierza dokonać na jego rzecz darowizny mieszkania stanowiącego majątek wspólny brata i jego żony. Żona brata akceptuje darowiznę i potwierdzi to stosownym pisemnym oświadczeniem, zgodnie z art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oświadczenie załączone zostanie do notarialnej umowy darowizny.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy darowizna, którą Wnioskodawca otrzyma od brata, podlega zwolnieniu z podatku zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Zdaniem Wnioskodawcy, małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa mogą samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym małżeństwa pod warunkiem wyrażenia na to zgody przez współmałżonka (art. 37 § 1 pkt 4 Kodeku rodzinnego i opiekuńczego). W sytuacji takiej zgody stroną umowy darowizny (darczyńcą) może być jeden z małżonków (w przedmiotowej sytuacji brat Wnioskodawcy).
Darowizna, którą ma otrzymać Wnioskodawca od brata, w świetle art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jest wolna od podatku.