Inflacja bazowa w listopadzie 2020 r.

26

NBP opublikował dane dotyczące inflacji bazowej w listopadzie. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,3 proc. w stosunku rocznym. Wskaźnik CPI (inflacji konsumenckiej) w analizowanym okresie wyniósł 3,0 proc. w stosunku rocznym.

Narodowy Bank Polski co miesiąc oblicza cztery wskaźniki inflacji bazowej (IB):

  • IB po wyłączeniu cen administrowanych − wskaźnik powstaje w wyniku wyłączenia cen, które nie są wynikiem regulacji rynkowych, ale są po wpływem działań władz publicznych (rządowych i samorządowych). Są to np. ceny za energię, wodę, kanalizację, czynsze mieszkaniowe.
  • IB po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych − wskaźnik powstaje poprzez wyłączenie cen, które są wrażliwe na różnego rodzaju szoki gospodarcze (popytowe i/lub podażowe) lub charakteryzują się istotną sezonowością. Do najczęściej uwzględnianych w tym wskaźniku towarów i usług zalicza się produkty żywnościowe (owoce, warzywa, mięso), produkty energetyczne (paliwa, gaz, opłaty), ale także usługi dostępu do internetu, usługi administracji państwowej oraz usługi prawne.
  • IB po wyłączeniu cen żywności i energii − wskaźnik powstaje poprzez wyłączenie cen dóbr wrażliwych na szoki podażowe (wewnętrzne, czy zewnętrzne, jak np. niskie zbiory płodów rolnych w wyniku niekorzystnych zmian pogodowych lub zmniejszenie wydobycia ropy naftowej przez kartele naftowe). Wyłączenia obejmują zatem ceny żywności i energii.
  • 15 proc. średnia obcięta − wskaźnik powstaje w wyniku dokonania statystycznego wyłączenia (obcięcia) 15% na zbiorze grup cen uszeregowanych towarów i usług charakteryzujących się największymi zmianami.

Opublikowany przez Narodowy Bank Polski w dniu 16 grudnia 2020 r. komunikat o wskaźnikach inflacji bazowej w listopadzie 2020 r. wskazuje, że w relacji rok do roku inflacja:

  • po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) − wyniosła 2,1 proc., wobec 2,1 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych − wyniosła 2,9 proc., wobec 3,0 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen żywności i energii − wyniosła 4,3 proc., wobec 4,2 proc. miesiąc wcześniej;
  • tzw. 15-proc. średnia obcięta − wyniosła 3,0 proc., wobec 3,1 proc. miesiąc wcześniej.

W listopadzie 2020 r. wskaźnik inflacji CPI obniżył się nieznacznie do 3,0 proc. r/r (o 0,1 pp. w stosunku do października br.). Do spadku wskaźnika CPI przyczyniły się: spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,4 pp. do 2,0% r/r), w przeważającej mierze na skutek niższej rocznej dynamiki cen mięsa (efekt epidemii ASF) oraz owoców (wzrost podaży w bieżącym sezonie gospodarczym). Wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii w listopadzie br. wzrósł o 0,1 pp. do 4,3% r/r w wyniku wzrostu rocznej dynamiki cen usług (głównie w grupie restauracje i hotele) przy dalszym spadku rocznej dynamiki cen towarów (głównie odzieży i obuwia).

Źródło: NBP

B.O.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!