Jednorazowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców – co przewidują przepisy pomocowe?

242

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 31 marca 2020 r., przewiduje możliwość uzyskania przez mikroprzedsiębiorcę jednorazowej pożyczki.

Podmioty mogące ubiegać się o pożyczkę oraz cel jej przeznaczenia

Jak wynika z brzmienia art. 15zzd wyżej przywołanej ustawy antykryzysowej, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może – na podstawie umowy – udzielić jednorazowo pożyczki ze środków Funduszu Pracy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.

Mikroprzedsiębiorcą, w rozumieniu cyt. ustawy, jest podmiot wskazany w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Oznacza to, że o pożyczkę może ubiegać się przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Gdzie złożyć wniosek o jednorazową pożyczkę?

Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy (PUP), właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP. We wniosku o pożyczkę mikroprzedsiębiorca oświadcza o stanie zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 15zzd ust. 2 ustawy antykryzysowej).

Wysokość pożyczki, wysokość oprocentowania oraz maksymalny termin spłaty

Pożyczka może być udzielona do wysokości 5 000 zł. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP.

Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Możliwość umorzenia pożyczki

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!