Pierwszy miliard z Polskiego Bonu Turystycznego

3

Suma płatności zrealizowanych z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego przekroczyła 1 miliard złotych. Z bonu skorzystały już 4 miliony dzieci.

Za nami pierwszy rok z Polskim Bonem Turystycznym. Świadczenie, którym zostało objętych ponad 7 milionów dzieci, to pomoc finansowa dla rodzin z dziećmi i przedsiębiorców z branży turystycznej. Z tytułu płatności zrealizowanych Polskim Bonem Turystycznym na konta przedsiębiorców trafia kolejna transza środków.

Społeczny i gospodarczy wymiar wsparcia, jakim okazał się Polski Bon Turystyczny, jest niepodważalny. Dla 4 milionów dzieci i ich rodzin, które już skorzystały z tego świadczenia bon stał się szansą na wspólny wypoczynek, a dla ponad ¼ z nich był to pierwszy rodzinny wypoczynek poza domemBon to także znaczne odciążenie domowego budżetu w planowaniu wypoczynku, wycieczek czy turnusów rehabilitacyjnych dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. Stymulując popyt na krajową turystykę bon pomógł też wielu przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas pandemii – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

Do skorzystania z programu podczas wakacji zmobilizowali się nie tylko rodzice, ale także przedsiębiorcy turystyczni, których liczba, tylko w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła do ponad 27 tysięcy.

Dla zarejestrowanych w bazie Polskiego Bonu Turystycznego legalnie działających przedsiębiorców, bon stał się szansą na powrót do normalności przerwanej przez koronawirusa. W wykorzystaniu pełnego potencjału tego narzędzia przeszkodziły wcześniejsze lockdowny i zamknięcie branży turystycznej, ale w ostatnich tygodniach, poziom płatności z wykorzystaniem bonu błyskawicznie rośnie. Rośnie też liczba przedsiębiorców, którzy nadal decydują się na rejestrację w programie. Wartość aktywowanych już bonów wynosi ponad 2 miliardy, a dziś, jeszcze przed półmetkiem wakacji, połowa z tych środków znalazła się na kontach przedsiębiorców turystycznych. Zachęcam do pobierania bonów przez rodziców dzieci i zgłaszania się do programu przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego. Program trwa do końca marca 2022 roku – mówi Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę.

W puli programu do wykorzystania wciąż pozostają 3 miliardy złotych. Dynamika aktywacji i płatności Polskim Bonem Turystycznym pozwala prognozować, że połowa z nich ma szansę zostać wykorzystana w czasie wakacji. Do końca programu wciąż pozostaje 8 miesięcy, w tym okres jesiennych citybreaków, zielonych szkół i wycieczek szkolnych oraz zimowych ferii, za które również można zapłacić bonem.

Po zeszłorocznych obostrzeniach w całej Europie część rodaków zdecydowała się w tym roku skorzystać z możliwości podróży zagranicznych i przeznaczyć swój bon na wyjazd dopiero jesienią lub opłacić z jego pomocą zorganizowany wypoczynek dla dzieci w ramach szkolnych wycieczek czy obozów zimowych. Warto podkreślić, że jakość i bezpieczeństwo krajowej turystyki w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły, właściciele obiektów i operatorzy turystyczni doskonale wykorzystali możliwość przygotowania specjalnych ofert dostosowanych do turystyki rodzinnej i wypoczynku dzieci i młodzieży, dzięki czemu coraz więcej Polaków chce i może podróżować po kraju częściej, również w niższym sezonie podsumowuje Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Źródło: MRPiT

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!