„Rola i zadania dyrektora we własnej sprawie. Czy dyrektor gimnazjum może rozwiązać ze sobą umowę o pracę? Mam 57 lat i od 01.09.1999 r. pełnię funkcję dyrektora w gimnazjum (zatrudnienie jako nauczyciel – przeniesiony ze szkoły podstawowej). Od 2008 r. mam uprawnienia emerytalne – wcześniejsza emerytura. Moja kadencja kończy się 31.08.2017 r. i 01.09.2017 r. minie mi 35 lat pracy w szkole. 20.04.2016 r. samorząd powołał zespół szkół (za zgodą Kuratora Oświaty, szkoły podstawowej i gimnazjum) oraz został ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu. Ja zostałem w tym momencie odwołany, ale pełnię swoją funkcję do 31.08.2016 r. Zgodnie z przepisami przygotowałem arkusz organizacyjny gimnazjum na rok 2016/2017, gdzie już jako nauczyciel przydzieliłem sobie 11 godzin geografii (bo tyle tylko jest zgodnie z moimi kwalifikacjami). Chciałbym przejść na emeryturę. Jakie przyjąć postępowanie, aby formalnie i jak najkorzystniej zrealizować ten zamiar? Czy mogę podpisać ze sobą porozumienie zmieniające, rozwiązać umowę, do kogo wnioskować o stan nieczynny itp.? Szkoła obecnie ma 9 oddziałów, a w 2016/2017 r. będzie 8 oddziałów.”
Dyrektor gimnazjum nie może rozwiązać ze sobą umowy o pracę. W tym miejscu należy podkreślić, że obsadzenie stanowiska dyrektora szkoły (placówki) należy do kompetencji organu prowadzącego szkołę – zarówno „powierzanie” jak i „powoływanie” – art. 36a ust. 1 i art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty (uso). W odniesieniu do dyrektora szkoły samorządowej kompetencję organu prowadzącego wykonuje wójt (burmistrz, prezydent), zarząd powiatu, zarząd województwa (art. 5c pkt 2 uso).
Skoro więc organ prowadzący szkołę ma uprawnienie w powierzeniu, powołaniu na to stanowisko, to konsekwentnie jedynie ten organ może dokonać odwołania z tego stanowiska. W przedstawionej w pytaniu sytuacji odwołanie dyrektora – nauczyciela ze stanowiska przyczynia się do jego utraty, choć nie dotyczy zatrudnienia na stanowisku nauczyciela i nie jest czynnością rozwiązującą stosunek pracy.
W arkuszu organizacyjnym szkoły …