Święto Trzech Króli, Sylwester i Boże Narodzenie – jak świętują Hiszpanie?

36

Boże Narodzenie

Święta w Hiszpanii rozpoczynają się 22 grudnia loterią bożonarodzeniową- el Gordo. Kupon kosztuje 200 €, jednak do wygrania jest nawet kilkadziesiąt milionów euro. Hiszpanie, w dniu losowania zbierają się przed telewizorami, aby wysłuchać dzieci z chóru śpiewających zwycięskie liczby.

Podczas kolacji wigilijnej, na stołach można znaleźć potrawy mięsne, zupę consommé czy tradycyjną hiszpańską suszoną szynkę jamon. W zależności od regionu, często spotykane są również owoce morza. Do kolacji popija się wino, często musujące – cava. Odpowiednikiem naszego opłatka jest turrón – nugat, składający się z miodu, orzechów i migdałów.

Sylwester

Świętowanie Nowego Roku w Hiszpanii nie różni się szczególnie od obchodzonego w Polsce. Na ulicach miast, placykach, możemy znaleźć sprzedawców, oferujących za kilka euro schowane do woreczków, obwiązanych wstążką – winogrona. Tradycją jest zjedzenie o północy, 12 winogron wraz z każdym uderzeniem zegara. Następnie Nowy Rok można uczcić popularnym w Hiszpanii winem musującym – cava, do którego należy wrzucić złoty pierścionek lub kolczyk, aby w nadchodzącym roku sprzyjały nam finanse. 

Najhuczniej Nowy Rok obchodzony jest w Madrycie, Hiszpanie nie mogący uczestniczyć w imprezie, oglądają transmisję na żywo w telewizji. 

Święto Trzech Króli

Podczas świąt Bożego Narodzenie dzieci nie dostają prezentów, nie przynosi ich Święty Mikołaj, lecz dopiero 6 stycznia przychodzą Trzej Królowie.

W wielu miastach Święto Trzech Króli obchodzone jest wieczorem 5 stycznia. Urządzana jest wtedy parada, na której trzej królowie, przejeżdzają przez miasto na koniach czy wielbłądach, samochodach, platformach, każdemu królowi towarzyszy orszak, składający się z osób przebranych w najróżniejsze postacie, grające na instrumentach. Podczas widowiska rzucane są wśród obserwujące paradę dzieci cukierki. 

6 stycznia przyrządza się tradycyjne ciasto Roscón de Reyes, mające kształt pierścienia, przypominające koronę. Osoba, która znajdzie w cieście fasolę, będzie zmuszona za nie zapłacić, jednak ten któremu trafi się figurka króla, zostaje królem domu lub imprezy.

A.O.