Tarcza antykryzysowa – przedsiębiorcy pytają o warunki pomocy

133

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i pracuję na etacie. W związku z tym z dg opłacam tylko składkę zdrowotną. Czy może ona zostać umorzona za marzec, kwiecień i maj?

Jeżeli zostaną spełnione odpowiednie kryteria dotyczące wysokości przychodu i okresu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, to umorzenie składki zdrowotnej będzie możliwe. Jednak należy pamiętać, że opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszają odpowiednio podatek dochodowy. A co za tym idzie skorzystanie z możliwości ich umorzenia za marzec, kwiecień i maj w ramach „tarczy antykryzysowej” w rzeczywistości może przynieść minimalne korzyści ekonomiczne, bo prowadzący działalność gospodarczą może zapłacić wyższy PIT za ten okres.

Prowadzę działalność gospodarczą, z której opłacam jedynie składkę zdrowotną, ponieważ pracuję równocześnie na umowę o pracę. Czy przysługuje mi świadczenie postojowe?

Nie. Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę wyklucza panią z kręgu osób uprawnionych do świadczenia postojowego. Zgodnie z art. 15zq ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jednym z warunków przyznania świadczenia postojowego osobie prowadzącej działalność gospodarczą jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podlega pani/pan ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, jakim jest umowa o pracę. W związku z powyższym świadczenie postojowe nie przysługuje.

Prowadzę małą firmę, zatrudniam 10 osób. Słyszałem, że również firmy takie jak moja mogą skorzystać z pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju. Czy to prawda? Na jaką pomoc mogę liczyć?

Polski Fundusz Rozwoju ogłosił program „Tarcza finansowa PFR dla firm i pracowników”, w ramach którego wspiera przedsiębiorców w poprawie płynności, kontynuacji działalności oraz utrzymaniu zatrudnienia.

Tarcza” w przypadku mikrofirm (zatrudniających od 1 do 9 osób, przy rocznym obrocie lub sumie bilansowej nieprzekraczających 2 mln euro) oraz małych i średnich firm (zatrudniających od 10 do 250 osób, przy rocznym obrocie nieprzekraczającym 50 mln euro lub sumie bilansowej nieprzekraczającej 43 mln euro) oferuje prostą subwencję wypłacaną za pośrednictwem wybranych banków, natomiast w przypadku dużych firm (zatrudniających ponad 250 osób) zakres wsparcia będzie ustalany po pogłębionej analizie sytuacji finansowej i potrzeb.

Podstawowym warunkiem udziału w programie jest odnotowanie spadku obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Szczegółowe warunki wsparcia oraz zobowiązania beneficjenta programu (w tym również zasady zwrotu środków) określać ma umowa subwencji z PFR. Co do zasady środki mają zostać przeznaczone na prowadzenie działalności z wyłączeniem m.in. rozliczenia z podmiotami powiązanymi, przewidziany jest zakaz przeznaczania środków płatności do właściciela, do osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa.

Dla mikrofirm planowane jest przekazanie subwencji do maksymalnej kwoty 324 tys. zł (średnio ok. 70-90 tys. zł) na 3 lata. Przy czym nawet 75% uzyskanych środków po 12 miesiącach mogą stanowić środki bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności oraz utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy. Natomiast dla małych i średnich firm przewidziane jest wsparcie do maksymalnej kwoty 3,5 mln (średnio ok. 1,9 mln zł) na 3 lata. Analogicznie stosowana jest zasada dotycząca środków bezzwrotnych, przy jednym dodatkowym warunku – zanotowaniu straty na sprzedaży.
Więcej na ten temat: Tarcza Finansowa PFR – zdobądź pieniądze dla twojej firmy 

Czy mogę skorzystać ze świadczenia postojowego, jeśli korzystam z tzw. Ulgi na start?

Tak. Jeżeli spełnia pan pozostałe warunki do objęcia świadczeniem to oczywiście należy złożyć wniosek o świadczenie postojowe.

Mam zadłużenie w ZUS (płacę po terminie). Czy będę mógł wystąpić o zwolnienie z opłacania składek?

W przypadku zadłużenia wobec ZUS istotne jest, za jaki okres posiada Pan zadłużenie. Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Tym samym może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów unijnych, ale który później z powodu epidemii COVID-19 napotkał trudności lub znalazł się w trudnej sytuacji. Oznacza to m.in., że przedsiębiorca, który ubiega się o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek nie spełniał 31 grudnia 2019 r. kryteriów do objęcia go postępowaniem upadłościowym, czyli nie powinien mieć opóźnień w płatnościach, które przekraczają trzy miesiące.

Według ZUS ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w Tarczy antykryzysowej, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł do tego dnia umowę z Zakładem o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizuje, może być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.

Czy do limitu 9 pracowników wlicza się zleceniobiorców i praktykantów?

Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, należy na dzień 29 lutego 2020 r. mieć zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. Wlicza się zleceniobiorców i innych ubezpieczonych, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych (także praktykantów jeżeli byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w tej dacie).

Redakcja

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!