Trzynasta emerytura trafiła już do 3,7 mln osób

26

Trzynasta emerytura to znaczące wsparcie dla wielu emerytów i rencistów. – Od 1 kwietnia br. świadczenie trafiło już do 3,7 mln emerytów. W sumie będzie to 9,8 mln osób. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Co ważne, trzynasta emerytura jest wypłacana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Pierwsze wypłaty trzynastej emerytury odbyły się jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Do tej pory, czyli w terminach od 1 do 10 kwietnia br. świadczenie otrzymało już 3,7 mln osób. Do 15 kwietnia br. zrealizowane zostaną wypłaty tzw. trzynastek dla kolejnych 1,4 mln uprawnionych do świadczenia.

Szefowa MRiPS przypomina, że świadczenie wypłacane jest w wysokości najniższej emerytury, czyli teraz 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r., a w 2020 r. została zagwarantowana ustawowo. Świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 r.

Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury pomostowe, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W tym roku na emerytów i rencistów czeka jeszcze jedna dobra wiadomość. W listopadzie trafi do nich dodatkowa tzw. czternasta emerytura.

Świadczenia nie trzyma ok. 500 tys. świadczeniobiorców pobierających najwyższe świadczenia (powyżej 4150 zł brutto).

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!