W dniu 30.06.br. szef resortu pracy przekazał do konsultacji projekt rozp. Rady Ministrów w sprawie wysokości świadczenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r.
Świadczenia emerytalne i rentowe są objęte coroczną waloryzacją (od 1 marca każdego roku). Dla ustalenia kwot zwaloryzowanych świadczeń konieczne jest określenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, tj. średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonego o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku kalendarzowym. Wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych (dalej jako „Trójstronna Komisja”).
Zgodnie z przyjętą dnia 23.06.br. propozycją strona rządowa przedstawiła Trójstronnej Komisji stanowisko dotyczące zwiększenia wskaźnika waloryzacji, według którego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. na ustawowym minimum (20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2015 r.) uznaje się za rozwiązanie optymalne z punktu widzenia finansów publicznych. Rząd tłumaczy swą decyzję m.in. trudną sytuacją finansową państwa, w tym zwłaszcza w odniesieniu do FUS oraz potrzebą podejmowania działań, które przyczynią się do minimalizacji tempa wzrostu tzw. sztywnych wydatków budżetowych (zalicza się do nich dotacje na FUS, KRUS oraz wydatki na zaopatrzenie emerytalne służb mundurowych). Nie bez znaczenia jest także fakt, iż rok 2016 będzie kolejnym rokiem obowiązywania tzw. stabilizującej reguły wydatkowej, która w procesie budżetowym ma charakter wiążący – podkreśla rząd…