„Pracownica od początku roku do 05.02.2016 r. przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym z ubezpieczenia chorobowego. Od 23.02. do 19.09.2016 r. przebywała i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Okres zasiłkowy 182 dni kończy się 22.08. Pracownica przebywa dalej na zwolnieniu lekarskim. Jak należy potraktować okres od 23.08.? Obecność usprawiedliwiona niepłatna? Czy można z nią rozwiązać umowę? Jeśli tak, to kiedy należy wręczyć wypowiedzenie? Czy pracownica może przerwać zwolnienie? Nadmieniam, że pracownia w ubiegłym roku wykorzystała 182 dni zwolnień lekarskich oraz zasiłek rehabilitacyjny, dostała rentę.”
Długotrwałe zwolnienie lekarskie może być przyczyną rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Okresy pobierania zasiłku chorobowego określa…