Działalność pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych

736

Przywłaszczenie mienia i problem pokrycia strat.

 

pyt. A. „W pracowniczej kasie zapomogowo-pożyczkowej przy Zakładzie Linii Kolejowych w Bydgoszczy doszło do przywłaszczenia mienia przez księgowe obsługujące PKZP z tytułu rozporządzenia o kasach (…) na kwotę ok. 250 tys. zł. Wyrok skazujący zapadł w maju 2014 r., ale z uwagi na brak środków winne nie spłacają zadłużenia. Związek Zawodowy Kontra przy Zakładzie LK w Bydgoszczy stoi na stanowisku, że to pracodawca powinien zostać obciążony stratami w PKZP dlatego że, to pracodawca odpowiada za źle prowadzoną księgowość (podstawa prawna w/w Rozporządzenie). Czy PKZP powinien założyć drugą sprawę pracodawcy o zwrot pieniędzy przywłaszczonych przez księgowe, jeżeli jest już wyrok dotyczący księgowych?”

Stosownie do postanowień art. 39 ww. ustawy o związkach zawodowych, w zakładach pracy mogą być tworzone pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe. Decyzja o utworzeniu w danym zakładzie PKZP należy wyłącznie do założycieli czyli pracowników, a także emerytów i rencistów (byłych pracowników zakładu) zainteresowanych uruchomieniem takiej kasy. Zasady organizowania i działania kas określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy. Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia zakład pracy jest zobligowany do świadczenia wszelkiej pomocy organizacyjno-prawnej i finansowo-księgowej kasie, w szczególności w zakresie: zapewnienia pomieszczeń biurowych, prowadzenie księgowości, obsługi kasowej prawnej itp. Szczegółowe warunki świadczenia pomocy określa umowa zawarta pomiędzy zakładem pracy a PKZP.

Obowiązkiem pracodawcy jest rzetelne wykonywanie określonych w umowie obowiązków. Za wszelkie nieprawidłowości, w tym także za dopuszczenie do sprzeniewierzenia pieniędzy kasy wskutek niewłaściwie wykonywanej obsługi kasowej PKZP lub nieprawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie odpowiada materialnie PKZP, ale pracodawca. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji zarząd powinien zwrócić się do organu zarządzającego przedsiębiorstwa z pismem o wyrównanie szkód, w przypadku braku działań ze strony przedsiębiorstwa zarząd powinien wystąpić na drogę sądową. Zakładowi pracy przysługuje ewentualny regres do księgowych.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!