2,7 proc. wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu 2022 r., tyle samo co w miesiącu poprzednim – wynika z danych Eurostatu. – To wynik znacznie lepszy niż przed rokiem, stopa bezrobocia w czerwcu br. była także dużo poniżej unijnej średniej. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nie tylko stabilna, ale bardzo dobra – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Stopa bezrobocia w czerwcu br. w Unii Europejskiej wyniosła 6 proc., a w strefie euro 6,6 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu.
Polska po raz kolejny zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii z wynikiem 2,7 proc. Ponownie tylko Czechy odnotowały niższy poziom bezrobocia – 2,4 proc. Tuż za nami uplasowały się Niemcy z bezrobociem na poziomie 2,8 proc. – wylicza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Niższe bezrobocie wśród młodych
Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest tym samym niższa niż przed rokiem, gdy bezrobocie wynosiło 3,4 proc. (według metodologii Eurostatu).
Co więcej, lepiej jest także w grupie osób młodych do 25. roku życia. W tej grupie stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. wobec 12,9 proc. w czerwcu roku ubiegłego. Średnia zarówno w UE, jak i strefie euro, to 13,6 proc. – wskazuje minister Marlena Maląg.
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznych, które następnie potwierdził GUS, wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca br. wyniosła 4,9 proc.
To historyczny wynik, najlepszy od 32 lat. I to najlepiej dowodzi, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra – nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego przyjęcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy i otwarcie dla nich rynku pracy. Przeciwnie, ta sytuacja jest coraz lepsza – podkreśla szefowa MRiPS.
MRiPS