BIEC: Dobrobyt na minusie

6

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w październiku 2022 r. pozostał na poziomie zbliżonym do notowań z ubiegłego miesiąca (spadek o 0,1 punktu). Od początku roku wskaźnik stracił ponad 6 punktów, zaś w stosunku do swego ostatniego lokalnego szczytu z czerwca 2021 roku stracił 7,5 punktu.

Czynnikiem w największym stopniu przyczyniającym się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Polaków pozostaje wysoka i rosnąca inflacja.

Sytuacja na rynku pracy na razie jest względnie stabilna. Oznacza to, że przedsiębiorcy na razie jeszcze nie redukują zatrudnienia ale również nie zwiększają go. W ciągu ostatniego miesiąca w gospodarce ubyło blisko 9 tyś. Co prawda GUS tłumaczy zmniejszenie liczby zatrudnionych w skali miesiąca nieodnowieniem umów o pracę z osobami wykonującymi ją w niepełnym wymiarze, jednak bez względu na to tłumaczenie, spadek zatrudnienia oznacza zmniejszenie popytu na pracę po stronie pracodawców. 

Roczne tempo wzrostu średnich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym piąty miesiąc z rzędu było ujemne, co oznacza pogłębiający się spadek siły nabywczej pracowników i ich rodzin. Biorąc pod uwagę małe firmy i całą sferę budżetową, których GUS w tych badaniach nie uwzględnia, faktyczne spadki realnych dochodów są jeszcze głębsze i dotyczą większości społeczeństwa.

Źródło: BIEC

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!