Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w świadectwie pracy

82

Czy pracodawca jest zobowiązany wykazać w świadectwie pracy fakt wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Zasady wypełniania świadectwa pracy określono w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Zgodnie z § 2 pkt 6 wyżej wymienionego rozporządzenia w świadectwie pracy zamieszcza się informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku.

Instrukcja dotycząca sposobu wypełniania świadectwa pracy stanowiąca załącznik do niniejszego rozporządzenia podaje, że pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Nie ma tu mowy o ekwiwalencie. Przepisy nie zobowiązują zatem pracodawcy, aby odrębnie wykazywał w świadectwie pracy fakt wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego.

Informacja taka nie wpływa w żaden sposób na możliwość ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę. Jeżeli zatem pracownik otrzyma świadectwo pracy, w którym liczba dni wykorzystanego urlopu wypoczynkowego w naturze i tych za które otrzymał ekwiwalent będzie podana łącznie, to jest to zapis zgodny z prawem i nie ma podstaw, aby występować do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.

zxc

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!