Kreta wschodnia. Co warto zobaczyć?

93

Chania

To drugie co do wielkości miasto na Krecie po Heraklionie – stolicy wyspy. Chania słynie z weneckiego portu, wzdłuż którego znajduje się wiele restauracji i kawiarni, z których możemy podziwiać widok na morze. Stare miasto – dzielnica Wenecka jest pełna wąskich i krętych uliczek. Lotnisko w Chani jest oddalone od miasta o około 15 kilometrów.

Rethymnon

Na wschód od Chani, oddalony godzinę drogi znajduje się Rethymnon. Trzecie co do wielkości miasto na Krecie jest niezwykle klimatyczne. Podobnie jak w Chani znajdziemy tutaj wiele uliczek, w których warto zbłądzić oraz wypić grecką frappe. Rethymnon jest dobrym miejscem jako punkt wypadowy podczas zwiedzania wschodniej części wyspy.

Elafonissi

Na południowym wschodzie, 1,5 godziny jazdy od Chani znajduje się  mała wysepka Elafonissi połączona z lądem laguną z turkusowa i przejrzystą wodą. Plaża Elafonissi słynie z biało różowego piasku.

Gramousa, laguna Balos

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Krecie jest laguna Balos. Miejsce ze względu na turkusową wodę, biało – różowy piasek oraz wyspę Gramvousa, jest najcześciej fotografowane na pocztówkach lub przewodnikach o Krecie.

Wąwóz Samaria

Jeden z najdłuższych wąwozów Europy o długości 18 kilometrów. Wędrówka zajmie około 6 godzin. Szlak jest dość trudny, na wyprawę trzeba mieć obowiązkowo trekkingowe obuwie. Po drodze możemy spotkać dzikie kozy, wiele drewnianych mostków.

Knossos

Oddalony o około 6 kilometrów od stolicy wyspy Heraklionu – Pałac w Knossos, jest obowiązkowym punktem dla miłośników mitologii greckiej. Ruiny zostały odkryte przez archeologa Minosa Kalokairinosa w 1878 roku. Będąc w Heraklionie warto wybrać się również do muzeum archeologicznego, z którego dowiemy się o historii kultury minojskiej. Przed wycieczką dobrze przeczytać i przypomnieć sobie z mity o Minotaurze, królu Minosie, Ariadnie i Dedalu.

Heraklion

Stolica wyspy, a zarazem największe miasto Krety liczące ok. 150000 mieszkańców. Będąc w Heraklionie warto wybrać się do portu, gdzie znajduje się wybudowana przez Wenecjan Twierdza Koules. Spacerując po centrum starego miasta, mijać będziemy ciekawe fontanny, warto pospacerować między wąskimi uliczkami.