Masz zaległości w ZUS? Sprawdź, co zrobić, aby skorzystać z Tarczy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, co można zrobić w przypadku zaległości w opłacaniu składek do ZUS? Jak w takiej sytuacji skorzystać z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej i innych rozwiązań oferowanych przez ZUS?

70

Ze zwolnienia ze składek w ramach Tarczy antykryzysowej nie mogą skorzystać firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE. Są jednak pewne sposoby na wyjście z takiej sytuacji i otrzymanie wsparcia – rozwiązania podpowiada sam ZUS.

Zaległości wyłącznie za rok 2020

Jeżeli zaległość dotyczy wyłącznie roku 2020 to:

  • wobec należności za styczeń-luty 2020 r. można wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności należności lub rozłożenie zadłużenia na raty z odroczonym terminem płatności pierwszej raty (wniosek RDU) bez naliczania opłaty prolongacyjnej. W przypadku braku możliwości skorzystania ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek można wystąpić z wnioskiem o ulgę również za okresy późniejsze,
  • wobec należności od marca do maja 2020 r. można wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek (wniosek RDZ) pod warunkiem, że spełnione są warunki zwolnienia określone w ustawie,
  • można również opłacić należność główną i wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO).

Zaległości za rok 2020 i 2019

  1. Jeżeli wg stanu na dzień 31.12.2019 r. zaległość za okres do 12.2019 r. nie przekracza sumy przypisów składek za okres 12 m-cy to:
  • wobec należności za rok 2020 można skorzystać z ulg wskazanych w pkt. 1,
  • wobec należności za rok 2019 można wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty z odroczonym terminem płatności pierwszej raty (wniosek RSR) – w stosunku do tych należności zostanie naliczona opłata prolongacyjna.
  1. Jeżeli wg stanu na dzień 31.12.2019 r. zaległość za okres do 12.2019 r. przekracza sumę przypisów składek za okres 12 m-cy i nie została ona objęta umową o rozłożenie zadłużenia na raty lub płatnik nie może skorzystać ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek np. zgłasza do ubezpieczeń społecznych więcej niż 49 ubezpieczonych, to:
  • wobec należności za rok 2020 można wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności należności lub rozłożenie zadłużenia na raty z odroczonym terminem płatności pierwszej raty (wniosek RDU) bez naliczania opłaty prolongacyjnej,
  • można również opłacić należność za główną za rok 2020 i wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
  • wobec należności za rok 2019 można wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty z odroczonym terminem płatności pierwszej raty (wniosek RSR) – w stosunku do tych należności zostanie naliczona opłata prolongacyjna.
  1. Jeżeli zaległość za okres do 12.2019 r. została objęta umową o odroczeniu terminu płatności składek lub umową o rozłożenie zadłużenia na raty i jest ona nadal realizowana, to:
  • wobec należności za rok 2020 można skorzystać z ulg wskazanych w pkt. 1,
  • można wystąpić z wnioskiem o zawieszenie realizacji umowy o odroczeniu terminu płatności składek lub umowy o rozłożenie zadłużenia na raty na okres 3 miesięcy (wniosek RDS).

Źródło: ZUS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!