Polski Ład: zerowy PIT dla dużych rodzin

49

W przyjętym podczas ostatniego posiedzenia sejmu Polskim Ładzie znalazł się przepis korzystny dla wielodzietnych rodzin. Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci będą mogli skorzystać z zerowej stawki PIT.

PIT-0 dla rodzin 4+ to rozwiązanie adresowane do rodziców (w tym zastępczych i opiekunów prawnych), którzy wychowują co najmniej 4 dzieci. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł. Skorzysta na tym ok. 110 tys. rodziców. To rozwiązanie dla wszystkich – niezależnie od tego czy są pracownikami, przedsiębiorcami, wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami.

Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, który zarabia do 85 528 zł, nie będzie płacić PIT. Rodzic na skali będzie korzystał jeszcze dodatkowo z podwyższonej kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. A to oznacza brak PIT przy zarobkach do 115 528 zł. Dla małżonków, którzy rozliczają się wspólnie, kwota bez PIT będzie wynosić 231 056 zł.

Jak podkreśla wiceminister Sarnowski, „zerowy PIT dla dużych rodzin to kolejny element aktywnej polityki prorodzinnej rządu. To realna pomoc dla Polskich rodzin. Co więcej, w przyszłym roku rodzice korzystający z ulgi na dzieci będą mogli otrzymać zwrot do wysokości nie tylko zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ale także zapłaconych składek zdrowotnych”.

Szacuje się, że na tym rozwiązaniu skorzysta aż 556 tys. rodziców. W ich portfelach zostanie w przyszłym roku ponad 400 mln zł – podaje resort finansów.

Źródło: MF

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułWsparcie dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR – start!
Następny artykułProjekt nowelizacji KSH skierowany do drugiego czytania