POMYSŁ NA WEEKEND: MAŁOPOLSKA – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

57

Małopolska jest bardzo ciekawym i zróżnicowanym województwem pod względem turystycznym. Dużym atutem jest położenie, które przyciąga rzesze turystów. Poniżej przedstawiamy ciekawe atrakcje turystycznych w Małopolsce.

Kraków

Zwiedzając Małopolskę, najlepiej zacząć od stolicy – Krakowa. Wybierając się na spacer Drogą Królewską, można zobaczyć najważniejsze zabytki miasta. Rozpoczyna się ona od Kleparza i kończy na Wawelu. Po drodze mija się miedzy innymi Barbakan, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Spędzając w Krakowie kilka dni warto wybrać się na spacer uliczkami Kazimierza i Starego Miasta. 

Wieliczka

Tuż pod Krakowem, znajduje się kopalnia soli w Wieliczce, która została wpisana na listę UNESCO. Co roku jest chętnie odwiedzana przez turystów z Polski jak i z zagranicy dlatego warto wcześniej zarezerwować i kupić bilet online.

Niepołomice

W Niepołomicach obowiązkowym punktem jest Zamek Królewski z połowy XIV wieku. Warto wybrać się również na wycieczkę po Puszczy Niepołomickiej. Jest to idealne miejsce do spacerowania z całą rodziną.

Ojcowski Park Narodowy

Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce. Jedną z ciekawszych atrakcji są formacje skalne takie jak np. Maczuga Herkulesa. Znaleźć tu można również liczne jaskinie, najpopularniejsza z nich to Jaskinia Łokietka. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się Zamek Pieskowa Skała.

Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska

Lanckorona jest położona około 40 minut drogi od Krakowa. Klimat urokliwej wsi nadają znajdujące się tutaj drewniane chaty. Oddalona o niecałe 10 kilometrów, Kalwaria Zebrzydowska jest miejscem ruchu pielgrzymkowego, słynąca z Sanktuarium Bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

Krynica Zdrój

Miasto położone w Beskidzie Sądeckim. Obowiązkowym punktem, znajdującym się w centrum Krynicy jest pijalnia wody. Warto wybrać się na Górę Parkową, gdzie można dostać się pieszo lub wjeżdzając kolejką. Na szczycie znajdują się popularne ślizgawki, z których można korzystać całą rodziną. Niecały rok temu w Krynicy Zdrój pojawiła się nowa atrakcja – wieża widokowa oraz ścieżka w koronach drzew.

Spływ Dunajcem

Będąc w Pieninach, trzeba wybrać się na Spływ Dunajcem. Trwa on około 3 godzin, gdzie płynąc flisacką tratwą, mamy okazję podziwiać otaczające szczyty Trzech Koron oraz Sokolicy. Podczas podróży flisacy opowiadają ciekawe historie i miejscowe legendy.