Przedsiębiorcy i zakaz nieuczciwej konkurencji

Czy legalny jest monitoring wizyjny z dźwiękiem, nagrania z kamer wideo w kontekście przepisów RODO (dane wizerunkowe i zapis rozmów) udostępniany klientom?

38

„Prowadzę firmę meblową, obok mojego warsztatu jest drugi warsztat też zajmujący się meblami. Właściciel tamtego warsztatu założył monitoring bez zachowania jakichkolwiek zasad RODO, dostęp do obrazu z kamer ma każdy kto do niego przyjdzie, a sam nośnik danych leży na wierzchu, co więcej on sam nagrania z kamer ze mną pokazuje wszystkim. Nagrywa obraz z dźwiękiem, to o czym rozmawiam ze swoimi klientami pod warsztatem, niejednokrotnie i nawet się z tym nie kryje, problem w tym iż potem wykorzystuje owe nagrania do szykanowania mojej osoby, pokazuje je wszystkim i gada głupoty. Z tego co się orientuję nagrywanie obrazu z dźwiękiem nie jest zbyt legalne, jak również dostęp do nagrań wideo powinie mieć tylko on i policja, a nie wszyscy jego znajomi. Mam dość takiego stanu rzeczy, jakie kroki mogę przedsięwziąć, aby temu przeciwdziałać i gdzie zgłosić to co sąsiad wyprawia?”

W przedstawionym przez Czytelnika przypadku zakres dostępnych działań prawnych jest dość szeroki. Nagrywanie obrazu z dźwiękiem może stanowić naruszenie przepisów prawa cywilnego, a także prawa karnego. Prawne konsekwencje powoduje również nieprzestrzeganie regulacji prawnych odnoszących się do ochrony danych osobowych.

W zakresie odpowiedzialności karnej zastosowanie będzie miał …

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!