Startuje mObywatel 2.0

17

Nowa era dokumentów i usług cyfrowych w Polsce zaczyna się już 14 lipca 2023 roku. Wraz z wejściem w życie ustawy o aplikacji mObywatel zyskamy nowy dokument – mDowód. – Możemy potwierdzać nim swoją tożsamość tak samo jak tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem. W aplikacji pojawi się też szereg funkcji, dzięki którym nasze sprawy urzędowe załatwimy szybko i bez wychodzenia z domu. Poprawa komfortu życia obywateli w tym obszarze to jeden z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

Powinieneś ją mieć!

mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu. 
Dzięki aplikacji: 

  • masz swoje dokumenty zawsze pod ręką,
  • szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe,
  • oszczędzasz czas i pieniądze.

MObywatel 2.0 zyskał nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi trendami. Korzystanie z niego będzie więc intuicyjne i komfortowe. Skąd to wiemy?

– Żeby stworzyć aplikację, która będzie rzeczywiście służyć obywatelom, musimy pytać ich o to, czego potrzebują. Przeprowadziliśmy badania, pytaliśmy społeczeństwo i specjalistów, czego oczekują od rządowej apki. Uważnie analizowaliśmy wszystkie głosy –  mówi minister.

mDowód – wygoda i bezpieczeństwo

 Jak dodaje szef resortu cyfryzacji, ustawa pozwala wykorzystać szerzej aplikację w życiu codziennym. – Jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste – skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, np. pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość – wyjaśnia minister.

Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.  

Nowym dokumentem cyfrowym nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach: 

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.)

Jak potwierdzić tożsamość w aplikacji mObywatel?

Aby odpowiednio przygotować Was do posługiwania się nowym dokumentem, uruchomiliśmy platformę szkoleniową, na której znajdziecie szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników. Są napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę – nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas lub czegoś nie załatwimy. – Chcielibyśmy,  żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych – dodaje minister cyfryzacji. 

Nowa jakość cyfrowych usług cyfrowych

Zależy nam na tym, aby funkcje dostępne w aplikacji spełniały oczekiwania i zaspakajały potrzeby wszystkich obywateli. Niżej wymieniamy funkcje i usługi, z których będzie można korzystać już od 14 lipca oraz te, które pojawią się w apce w przyszłości.

ePłatności

Mija termin zapłaty podatku od nieruchomości, a Ty nie zdążysz już biec do urzędu? Jeśli masz mObywatela, zapłacisz Blikiem od ręki – bez zbędnych formalności i konieczności  zmiany planów. – Blik to bardzo popularne rozwiązanie, oparte na polskim standardzie płatności. Myślę, że większość z nas płaci dziś w ten sposób na co dzień za zakupy czy inne usługi, np. bilety komunikacji, naprawę samochodu czy wypożyczenie kajaków. Od teraz będzie można używać go też do uiszczenia opłat administracyjnych – wyjaśnia Janusz Cieszyński. 
Pilotaż tego rozwiązania jest już prowadzony w 7 miastach (Bydgoszcz, Sopot, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań) i będzie sukcesywnie rozszerzany. 

Bezpieczny autobus

Bezpieczeństwo najmłodszych jest dla nas priorytetem. Wychodzimy naprzeciw rodzicom i opiekunom, dajemy im możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym Ty lub Twoi bliscy wyjeżdżacie w podróż, np. na wakacje, wycieczkę szkolną czy kolonię. Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC.  Upewnimy się, że możemy bezpiecznie ruszać w drogę!

Twoja okolica w mObywatelu

W aplikacji dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy. To  bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie, zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające – np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd. – Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji. To proste i bardzo tanie rozwiązanie – wyjaśnia minister. Już dziś mieszkańcy Zduńskiej Woli korzystają z takiej spersonalizowanej karty. 

Logowanie przez mObywatela 2.0

Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Jak mówi Janusz Cieszyński, jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Nie będziemy musieli zapamiętywać już różnych haseł i loginów, logowanie będzie proste i szybkie. 

Zgłoś naruszenie środowiskowe

Cyfryzacja to również ważny element dbania o środowisko. Wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania i dostarczamy usługę, która pomoże także Wam włączyć się w ten proces. W prosty sposób zgłosicie, np. nielegalne wysypisko czy inne naruszenie środowiska. 

Obywatele często zastanawiali się, kogo alarmować w takiej sytuacji. Teraz będzie można zrobić to w aplikacji. Nie musicie nawet wskazywać konkretnego miejsca –  geolokalizacja sama pokaże namiary. Jak wypełnić naruszenie? Wybierz jedną z kilku kategorii, opisz sytuację, dodaj zdjęcie i lokalizację, a następnie uzupełnij swoje dane lub zachowaj ich poufność. Pamiętaj, że zgłoszenie może pozostać anonimowe – decyzja należy do osoby zgłaszającej.

Przyjazny dla biznesu

mObywatel 2.0 to także świetne rozwiązanie dla firm. Każda firma będzie mogła zaimplementować aplikację na własne potrzeby, wykorzystując dedykowany komponent (BackSystem). 

Do czego możesz wykorzystać aplikację mObywatel 2.0 w swojej firmie? 

  • Potwierdzisz tożsamość swoich klientów i kontrahentów,
  • zweryfikujesz uprawnienia kierowcy, np. zatrudniając nowego pracownika,
  • potwierdzisz prawo do korzystania ze zniżek (studentów i uczniów, emeryta-rencisty, posiadacza Karty Dużej Rodziny).

Jak to zrobić?

  1. Wejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji i zakładkę „Aplikacja mObywatel”, w której znajdziesz link do wniosku.
  2.  Jeśli potrzebujesz innego zakresu danych niż przewidziany, wypełnij formularz do usługi niestandardowej.
  3. Zaloguj się przez Profil Zaufany – wypełnij i podpisz wniosek.  

Już wkrótce w mObywatelu 2.0

Nowa wersja aplikacji mObywatel – 2.0 to kolejny krok, który pozwoli ułatwić codzienne życie obywateli. Wciąż będziemy usprawniać dostępne już funkcjonalności aplikacji i dodawać nowe. Zobacz, co jeszcze zmieni się w mObywatelu:

Rozwój i wprowadzenie nowych usług, między innymi:

  • Zastrzeż PESEL

Usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości.

  • e-Doręczenia

Elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.

  • e-Pełnomocnictwa

Usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.

  • Historia pojazdu

Ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy.

  • e-Wizyta w ZUS

Usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.

  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego

Umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.

  • Tymczasowe prawo jazdy

Będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu.

  • Nowe dokumenty lokalne

W aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.

  • Legitymacja osoby z niepełnosprawnością

Potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.

Ministerstwo Cyfryzacji

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!