Wielu przedsiębiorców chce skorzystać z pomocy oferowanej przez państwo w ramach Tarczy antykryzysowej. Jednak przedarcie się przez jej uregulowania nie jest łatwe. Dlatego z wieloma kwestiami zwracacie się Państwo do redakcji. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania dotyczące zwolnienia ze składek ZUS.
Czy każdy przedsiębiorca może ubiegać się zwolnienie z ZUS?
Nie każdy. Trzeba spełnić odpowiednie warunki. Zwolnienie otrzymają ci którzy:
- wykonywali działalność pozarolnicza przed 1 lutego 2020 r. i opłacali składki na własne ubezpieczenia lub
- byli płatnikiem składek przed tą datą i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r. albo
- są duchownymi.
Gdy opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenia ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.
Muszą złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
Muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec–maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.
UWAGA! Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.
Jakie zwolnienia ZUS przewiduje obecnie tzw. Tarcza antykryzysowa?
W tej chwili można złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – marzec, kwiecień i maj 2020 r. Zwolnienie to dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.