Obowiązek dotyczy spółek, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przed dniem wejścia w życie przepisów o CRBR, tj. przed 13.10.2019 r.
Spółki, które zostały wpisane do KRS po 13.10.2019 r., mają obowiązek zgłaszać dane do CRBR nie później niż w terminie 7. dni od dnia wpisu do KRS.
Przeczytaj szczegółowe informacje nt. terminu zgłaszania danych do CRBR przez spółki, wpisane do KRS przed 13.10.2019 r.
Kto zgłasza i aktualizuje dane w CRBR
- spółki jawne,
- spółki komandytowe,
- spółki komandytowo-akcyjne,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki proste spółek akcyjnych (od 01.03.2021 r.)
- spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 623).
Jak zgłosić dane do CRBR?
Zgłoszenie danych do CRBR jest bezpłatne i odbywa się wyłącznie elektronicznie na stronie rejestru CRBR.
Informacje nt. CRBR znajdują się na:
CRBR został utworzony na mocy ustawy z dn. 01.03.018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wdraża przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dn. 20.05.2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. IV dyrektywa AML). Aby zapewnić transparentność w obrocie gospodarczym, Parlament Europejski zobowiązał państwa członkowskie do stworzenia rejestrów, które gromadzą informacje o beneficjentach rzeczywistych podmiotów prawnych, zarejestrowanych na ich terytorium.
Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Celem rejestru jest ułatwienie weryfikacji osób sprawujących faktyczną kontrolę nad daną jednostką.
Kim jest beneficjent rzeczywisty?
Po białej liście doczekamy się kolejnego ogólnodostępnego rejestru, tym razem zawierającego informacje o strukturze właścicielskiej spółek. Jawne staną się dane nt. beneficjentów rzeczywistych polskich spółek. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, przez beneficjentów rzeczywistych należy rozumieć osobę fizyczną lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę poprzez posiadane uprawnienia, wynikające z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę.
Beneficjentem rzeczywistym może być również osoba fizyczna lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna. W dalszej części definicji polska ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu podaje konkretne sytuacje, w których zastosowanie znajdzie przytoczona definicja.
Jakie dane trzeba będzie przekazać?
W ramach zgłoszenia do rejestru należy podać następujące dane:
- Dane identyfikacyjne spółki:
– nazwa (firma)
– forma organizacyjna
– siedziba
– numer w Krajowym Rejestrze Sądowym
– NIP - Dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki:
– imię i nazwisko
– obywatelstwo
– państwo zamieszkania
– PESEL albo data urodzenia – w przypadku osób, które nie posiadają PESEL
– informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach, które przysługują beneficjentowi rzeczywistemu.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 01.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – Dz.U. z 2020 r. poz. 971 ze zm.
oprac. \m/ \mos/