Spółki zarejestrowane w KRS mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na sporządzenie upływał zawsze 31 marca. Ale do wczoraj – o tym za chwilę.
Następnie sprawozdanie zatwierdzają odpowiednie organy w firmie np.: walne zgromadzenie wspólników, wszyscy wspólnicy. Zatwierdza też je właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej.
Roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego tj. do 30 czerwca, jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Wobec kryzysowej sytuacji, w celu zapewnienia prawidłowej realizacji przez jednostki obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych wynikających z przepisów ww. ustaw i aktów wykonawczych, uzasadnione jest – na podstawie art. 15zzh ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – przesunięcie terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.
Akt wykonawczy Ministra Finansów – z dn. 31.03.2020 r. w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia i przesłania niektórych informacji podatkowych – Dz.U. 2020 poz. 563.
Na podstawie art. 50 ustawy z dn. 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa zarządza się, co następuje:
– § 1. 1. Przedłuża się termin do sporządzenia i przesłania przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą informacji, o których mowa w art. 82 § 1 pkt 2 cyt. ustawy, do piątego miesiąca od zakończenia roku podatkowego, za który są sporządzane.
- Przedłużenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do terminu upływającego w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
– § 2. 1. Przedłuża się termin do przesłania informacji, o których mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (u-CIT), do końca piątego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat wymienionych w art. 26 ust. 1 tej ustawy.
- Przedłużenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych będących przedsiębiorcami, których rok podatkowy zakończył się w okresie od dnia 31 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r.
– § 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Sankcje za niezłożenie sprawozdania
Za niezłożenie sprawozdania finansowego grozi m.in.:
- grzywna nałożona na kierownika jednostki (np. członka zarządu) od 10 do 540 stawek dziennych,
- kara ograniczenia wolności kierownika jednostki (np. członka zarządu) od miesiąca
do 2 lat, - postępowanie przymuszające,
- rozwiązanie spółki i wykreślenie z KRS,
- ustanowienie kuratora.
Spółki, które nie złożą sprawozdania, są wzywane przez KRS do jego złożenia w ciągu
7 dni od otrzymania powiadomienia pod groźbą kary lub rozwiązania spółki (jest to
tzw. tryb przymuszający).
Jeżeli pomimo wezwania KRS, nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe, sąd z urzędu orzeka o rozwiązaniu podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Możliwe jest również ustanowienie kuratora przez sąd, który będzie prowadził sprawy firmy.
Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków dotyczących sytuacji losowych, jak np. złożenie zeznania po terminie ze względu na awarię systemu czy brak prądu.
Źródło: biznes.gov.pl, gov.pl
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 31.03.2020 r. w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia i przesłania niektórych informacji podatkowych – Dz.U. 2020 poz. 563.
oprac. \m/ \mos/