Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą – badanie GUS

47

GUS przedstawił wyniki badania jakie zostało przeprowadzone wśród podmiotów gospodarczych na temat wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę. Badanie przeprowadzono od 1 do 10 marca br.

Z przedstawionych odpowiedzi ankietowych wynika, że nadal najgorsza sytuacja występuje w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, gdzie aż 96,7% ankietowanych wskazuje na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii (wzrost wskazań w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4,2 p.proc.). Trudna sytuacja zauważalna jest również wśród jednostek handlowych z branży tekstylia, odzież, obuwie (84,1% wskazań, wzrost o 10,5 p.proc.). W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wzrost wskazań na te dwa warianty odpowiedzi nastąpił wśród jednostek handlowych z branży pojazdy samochodowe (wzrost o 16,8 p.proc.), natomiast największy spadek zaobserwować można w największych przedsiębiorstwach budowlanych (spadek o 8,6 p. proc.).

Wśród negatywnych skutków pandemii zaobserwowanych w ostatnich 3 miesiącach często wskazywany jest spadek sprzedaży lub przychodów. Problem ten szczególnie wyraźnie odnosi się do jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (94,1% wskazań), podmioty te wskazują również najczęściej na ograniczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej (69,4% wskazań). Na wzrost kosztów jako dominujący skutek pandemii wskazują najczęściej przedsiębiorstwa prowadzące roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (59,0% wskazań), jednostki handlowe z branży pojazdy samochodowe (55,9% wskazań) oraz podmioty produkujące artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe (55,4% wskazań). Na uwagę zasługują problemy dotyczące zakłóceń w łańcuchu dostaw, na które wskazuje 44,8% największych podmiotów z sektora przetwórstwa przemysłowego. Z kolei na problem braku pracowników ze względu na kwarantannę, chorobę lub urlopy opiekuńcze szczególnie zwracają uwagę największe przedsiębiorstwa budowlane (55,5% wskazań).

Oceny możliwości przetrwania w przypadku utrzymywania się aktualnych ograniczeń są zróżnicowane. Na podkreślenie zasługuje największy spadek, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odsetka ankietowanych wskazujących na możliwość przetrwania do 3 miesięcy, jaki wystąpił w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się produkcją artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (spadek 10,6 p.proc.). Najbardziej wyraźny wzrost odsetka podmiotów deklarujących przetrwanie powyżej 6 miesięcy wystąpił wśród podmiotów zajmujących się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (wzrost o 12,0 p.proc.), z kolei najwyraźniejszy spadek zauważalny jest w przypadku jednostek handlowych z branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 10,6 p.proc.).

Obserwowany jest generalny niewielki spadek odsetka pracowników wykonujących pracę zdalną i zbliżone formy pracy. Sytuacja taka występuje szczególnie w przypadku jednostek handlowych z branży pojazdy samochodowe (spadek o 4,6 p.proc.), a także w sekcjach informacja i komunikacja oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (w obu przypadkach spadek o 3,7 p.proc.). Wyraźny wzrost odsetka pracowników wykonujących pracę zdalną i zbliżone formy pracy wystąpił w przypadku jednostek handlowych w branży tekstylia, odzież, obuwie (wzrost o 15,4 p.proc.).

Oceny zmiany poziomu zatrudnienia pozostają zbliżone w relacji do poprzedniego miesiąca. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących do 9 osób, które nie przewidują zmiany poziomu zatrudnienia w marcu br. (przy wskazywanym możliwym ograniczeniu zatrudnienia w lutym br. o 4,6%) oraz jednostki handlowe w branży tekstylia, odzież, obuwie (ograniczenie zatrudnienia mniejsze o 3,5 p.proc.). Najwyraźniejsze pogorszenie sytuacji wystąpiło w przypadku podmiotów funkcjonujących w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, gdzie prognozowane jest większe ograniczenie zatrudnienia niż przed miesiącem (o 2,4 p.proc.).

Nieco mniejszy spadek zamówień od klientów, w porównaniu z poprzednim miesiącem, występuje w większości prezentowanych obszarów gospodarki. Najbardziej zauważalne jest to w jednostkach budowlanych o liczbie pracujących od 10 do 49 osób (poprawa o 7,1p.proc.).

GUS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!