Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już 82 proc. świadczeń 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Do tej pory wpłynęło ponad 1,7 mln wniosków, które dotyczą ok. 2,7 mln dzieci.
Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
– Według danych z 13 lutego rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 1,7 mln wniosków, które objęły ok. 2,7 mln dzieci. Przyznaliśmy już 82 proc. świadczeń na ponad 2,2 mln dzieci. Cały proces przebiega sprawnie – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Wnioski o świadczenie można składać jedynie drogą elektroniczną, co stanowi ogromne ułatwienie dla rodziców.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek poprzez:
- aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,
- Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portal Emp@tia
- albo bankowość elektroniczną.
ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.
Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.
Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.
ZUS