5 miejsc, które warto zobaczyć w Chorwacji

226

Chorwacja już od kilkunastu lat jest chętnie wybieranym miejscem na wakacje przez turystów z Polski. Na pewno wpływa na to możliwość dojazdu samochodem w miarę krótkim czasie, język chorwacki, który należy do grupy języków słowiańskich przez co bez problemu można się porozumieć. Przyciągają również ceny, które pomimo iż wyższe z roku na rok to dalej są dalekie od cen Euro i zbliżone do tych jakie są w naszym kraju. 

Dubrovnik

Jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc Chorwacji przez turystów z całego świata. 

Miasto zyskało jeszcze większą sławę dzięki kręconej w mieście Grze o Tron. Idąc przez główną ulicę Starego Miasta – Stradun, można znaleźć biura podróży, oferujące wycieczki po miejscach, gdzie były kręcone popularne sceny serialu. 

 Stare miasto zostało w 1979 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W większości chorwackich przewodników, na okładce zobaczyć można starówkę Dubrovnika.

Panoramę miasta możemy podziwiać wjeżdżając kolejką na wzgórze Srđ zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Inną atrakcją jest wejście na mury ciągnące się przez całe miasto, z których widok miasta rozpościera się na liczne czerwone dachówki budynków.

Split

Drugie co do wielkości miasto Chorwacji nie jest wybierane przez turystów z Polski jako miejsce wypoczynku na urlop, ale jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Dalmacji. 

Najsłynniejszym miejscem jest pałac cesarza Dioklecjana, a właściwie pozostałości po tej ogromnej budowli. Spacerując starówką, poruszamy się po dawnej rezydencji władcy. Uliczki oraz place w Starym Mieście są dawnymi korytarzami pałacu. Zwiedzając Split, najlepiej wybrać się na spacer błądząc uliczkami, w których obecnie znaleźć można liczne sklepy, bary, restauracje.

W Splicie znajduje się duży port, z którego można popłynąć na chorwackie wyspy albo do Włoch.

Rovinj 

Niewielkie miasteczko położone na północy kraju – Istrii, jest uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w tym regionie.

Rovinj posiada urokliwą starówką, która z trzech stron otoczona jest morzem. Na wzgórzu znajduje się katedra św. Eufemii, z której można podziwiać zachwycającą panoramę miasteczka, któremu klimatu nadają czerwone dachówki.

Pula 

Oddalona o niecałe 40 kilometrów od Rovinja, Pula, zachwyca zabytkami z czasów rzymskich. Najpopularniejszym miejscem i najbardziej rozpoznawalnym jest amfiteatr, który obok Koloseum w Rzymie jest jednym z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich. Warto udać się na spacer starówką i podziwiać uroki miasta.

Jeziora Plitwickie

Oprócz miast i miasteczek ze świetnie zachowaną starówką, będąc w Chorwacji koniecznie należy wybrać się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Największą atrakcją są jeziora krasowe, połączone ze sobą licznymi wodospadami. Wzdłuż otaczającej wody jest wytyczona ścieżka, z której możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

A.O.