81% polskich pracodawców ma trudności ze znalezieniem nowych pracowników

7

Znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest coraz trudniejsze. Aż 8 na 10 pracodawców przyznaje, że nie może znaleźć rąk do pracy.

ManpowerGroup opublikowała dane, zgodnie z którymi Polska jest w pierwszej dziesiątce rynków, gdzie najtrudniej o pracowników.

Najtrudniej obecnie o kandydatów z obszaru logistyki, produkcji przemysłowej oraz IT. Na rynku brakuje także pracowników administracji i obsługi biura oraz osób zajmujących się obsługą klienta. W skali globalnej o niedoborze talentów mówi 69% organizacji.

Według badania “Niedobór talentów” przeprowadzonego przez ManpowerGroup małe przedsiębiorstwa (zatrudniające od 10 do 49 osób) zgłaszają największe trudności w pozyskiwaniu kadry dysponującej pożądanymi kwalifikacjami. Niedobór talentów dotkliwie odczuwa aż 87% z nich. Problem zauważa również 86% dużych organizacji (ponad 250 osób). Niewiele łatwiej jest znaleźć pracowników średnim firmom (50 – 250 osób). Aż 81% z nich deklaruje, że pozyskanie odpowiednich specjalistów stanowi dla nich wyzwanie. Najmniejsze problemy zgłaszają mikroprzedsiębiorstwa (do 9 osób), choć także wśród nich odsetek organizacji mających trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników jest wysoki i wynosi 67%.

Największe problemy z zatrudnieniem nowych wykwalifikowanych pracowników mają firmy:

  • we Francji (88%),
  • Rumunii (86%),
  • Włoszech (85%),
  • Turcji, Szwajcarii, Belgii (po 83%) oraz
  • Niemczech (82%).

Polska zajmuje ósme miejsce w rankingu.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!