Dzień wolny za święto przypadające w niedzielę?

136

Za każde święto wolne od pracy przypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie. W sytuacji gdy święto takie wypada w niedzielę, nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin. Tymczasem pojawiają się głosy ze strony pracowników, iż zasadne byłoby wprowadzenie adekwatnych zmian, w świetle których pracodawca miałby obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy także w przypadku, gdy dane święto wypada w niedzielę.

Interpelacja nr 30597 do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie dni ustawowo wolnych od pracy przypadających w niedzielę

Szanowna Pani Minister,

w artykule 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24, poz. 141 z późn. zm.) czytamy:

„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

W praktyce oznacza to, iż za każde święto wolne od pracy przypadające w sobotę, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie. W sytuacji gdy święto takie wypada w niedzielę, nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin (czyli o tzw. dniówkę). Tymczasem pojawiają się głosy ze strony pracowników, iż zasadne byłoby wprowadzenie adekwatnych zmian, w świetle których pracodawca miałby obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy także w przypadku, gdy dane święto wypada w niedzielę.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi:

  1. Czy w ministerstwie brane jest pod uwagę wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania?
  2. Jeśli nie, to jakie argumenty za tym przemawiają?

 

Poseł Paweł Szramka

16 stycznia 2022 r.

 

Odpowiedź na interpelację nr 30597 w sprawie dni ustawowo wolnych od pracy przypadających w niedzielę

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację nr 30597 Pana Posła Pawła Szramki w sprawie dni ustawowo wolnych od pracy przypadających w niedzielę, przekazanej przy piśmie z dnia 19 stycznia 2022 r., znak: K9INT30597, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Chodzi tutaj zatem o sytuacje, w których święto przypada w dni robocze, a więc od poniedziałku do soboty (sobota jest zwykłym dniem roboczym).

Jeżeli święto, wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), przypada w dniu będącym dla pracownika dniem pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, to obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika następuje niejako automatycznie (pracownik ma w tym dniu wolne z tytułu święta).

Natomiast udzielanie („oddawanie”) pracownikom innego dnia wolnego od pracy w ramach okresu rozliczeniowego jest konieczne w przypadku, gdy święto przypada w dniu wyznaczonym/ustalonym w danym zakładzie pracy jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (takim dniem może być każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem niedzieli, która nie jest dniem roboczym lecz dniem ustawowo wolnym od pracy). W takim bowiem przypadku nieudzielenie pracownikowi dnia wolnego naruszałoby zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym i skutkowałoby planowaną pracą w godzinach nadliczbowych.

Taka sytuacja/konieczność nie zachodzi natomiast w przypadku, gdy święto przypada niedzielę (która jest dniem ustawowo wolnym od pracy). Nie ma wówczas potrzeby korygowania (zmniejszania) wymiaru czasu pracy pracownika poprzez udzielanie mu innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym – chyba że w taką niedzielę pracownik świadczył pracę; wówczas w zamian za tę pracę powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy, zgodnie z art. 15111 § 1 pkt 1, § 2 i § 4 k.p.

Przy czym nie oznacza to, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi większej liczby płatnych dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym niż wynika to z wymiaru czasu pracy ustalonego (obliczonego), zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Decyzja w tym zakresie należy jednak do pracodawcy.

Przedstawiając powyższe uprzejmie informuję, że obecnie nie jest rozważane, ani planowane przeprowadzenie zmiany przepisów Kodeksu pracy o czasie pracy w kierunku postulowanym w interpelacji.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej
Marlena Maląg

Warszawa, 25 stycznia 2022 r.

źródło: sejm. gov.pl

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!