MKiŚ: W tym tygodniu przyjęte zostało pięć ustaw Ministerstwa Klimatu i Środowiska

29

Parlament zakończył prace nad nowelizacjami pięciu ustaw Ministerstwa Klimatu i Środowiska: o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, o odnawialnych źródłach energii, o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, oraz o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze. Wszystkie ustawy zostały przekazane do podpisu Prezydenta RP.

  1. Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

Zmiany umożliwią obniżenie rachunków za energię dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i odbiorców wrażliwych. Zgodnie z nowelizacją zmianie ulegną roczne limity zużycia energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych, które rozliczone zostaną przez sprzedawców energii w 2023 r. na poziomie cen i stawek opłat z 2022 r. Limity te zostały zwiększone o 1 MWh (do 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla osób z niepełnosprawnościami oraz 4 MWh dla rolników i odbiorców posiadających Karty Dużej Rodziny). Zwiększone limity stosowane będą wobec odbiorców w odniesieniu do wolumenu energii zużywanego przez nich od początku 2023 r. Zatem nawet w przypadku przekroczenia przez odbiorcę przed wejściem w życie nowelizacji poprzedniego limitu zużycia, sprzedawca rozliczy z odbiorcą dodatkową 1 MWh po „zamrożonych” cenach, na zasadzie korekty faktur. Nowe limity zapewnią odbiorcom w gospodarstwach domowych, a w szczególności odbiorcom wrażliwym tj. najbardziej narażonym na skutki ubóstwa energetycznego, zwiększoną ochronę i pomoc w opłaceniu rachunków za energię elektryczną oraz zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne. Regulacje będą miały szczególne pozytywne znaczenie dla gospodarstw domowych, w tym wielopokoleniowych, zużywających większe ilości energii elektrycznej. Dodatkowo nowe regulacje wprowadzają obniżenie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz odbiorców wrażliwych z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Obniżona cena maksymalna 693 zł/MWh będzie miała zastosowanie od 1 października 2023 r. 

  1. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw ma przede wszystkim na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego założeń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych („dyrektywa RED II”).  Zawarte w niej rozwiązania będą wsparciem dla dalszego rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w perspektywie długoterminowej, a co za tym idzie zwiększenia ich udziału w krajowym zużyciu energii. Wpłynie to pozytywnie na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ustawa wprowadza szerokie zmiany m.in. w zakresie instalacji hybrydowych OZE, klastrów energii, wsparcie modernizacyjne i operacyjne dla instalacji OZE oraz przepisy uzupełniające w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Ustawa zawiera także rozwiązania umożliwiające przyłączenie więcej niż jednej instalacji odnawialnego źródła energii w jednym miejscu przyłączenia tzw. cable pooling. Rozwiązanie to było wyczekiwane przez branżę i wypracowane z nią w konstruktywnym dialogu.

  1. Nowelizacja ustawy o ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw

Zgodnie z przyjętą nowelizacją o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi od 2025 r. obowiązywać będzie system kaucyjny obejmujący:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko.
  • opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra,
  • puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Zgodnie z nowelizacją ustawy puste opakowania będzie można oddać do sklepu, gdzie odzyska się kaucję. Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie. System będzie obowiązkowy dla sklepów o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, placówki handlowe o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności.

  1. Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Potrzeba usprawnienia procedur inwestycyjnych to główny powód nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaproponowane w ramach prac Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej, mają na celu usprawnienie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz usprawnienie przygotowania i realizacji inwestycji. Dotyczą one w szczególności inwestycji liniowych w zakresie inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Poszczególne rozwiązania projektu opracowano na podstawie oceny funkcjonowania obowiązujących przepisów oraz na podstawie zgłaszanych uwag.

  1. Nowelizacja ustawy– Prawo geologiczne i górnicze

Proponowane w nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze rozwiązania uwzględniają potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnego podejścia do ochrony złóż kopalin. Mają one na celu m.in. wzmocnienie ochrony złóż o najistotniejszym dla kraju znaczeniu. Dzięki zmianom uwolnione zostaną tereny, na których prowadzenie działalności wydobywczej do tej pory było niemożliwe. Przepisy nie spowodują wywłaszczeń bez odszkodowania i nie ograniczą władztwa planistycznego gmin. Nowelizacja nie przewiduje pozbawienia nikogo własności nieruchomości ani innych praw i uzyskała pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

MKiŚ

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!