Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Wprowadzono zmiany, które umożliwiają zwiększenie wymiaru zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dzięki nim możliwe będzie ukończenie studiów (studiów podyplomowych) w zakładanym terminie.
Bardziej elastyczne wymagania w zakresie prowadzenia zajęć na odległość
Stan epidemii spowodował, że możliwość realizacji zajęć w dotychczasowej formie, w sposób zgodny z przepisami była znacznie utrudniona. Wynikało to z ograniczeń w funkcjonowaniu podmiotów prowadzących kształcenie nauczycieli, a także jednostek systemu oświaty, gdzie odbywają się praktyki zawodowe. Dlatego też konieczne było uelastycznienie w bieżącym roku akademickim wymagań dotyczących organizacji kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dzięki zmianie wiele osób będzie mogło ukończyć studia (studia podyplomowe) w zakładanym terminie.
Zmiany w organizacji kształcenia nauczycieli w roku akademickim 2020/2021
Znowelizowane przepisy zakładają, że w bieżącym roku akademickim będzie można prowadzić zajęcia na odległość w wymiarze, który umożliwia uzyskanie do 100% liczby punktów ECTS określonej dla tych zajęć w programie studiów (w programie studiów podyplomowych) dla danego roku studiów (roku studiów podyplomowych).
Jednocześnie liczba punktów ECTS przypisanych do zajęć prowadzonych w roku akademickim 2020/2021 z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie będzie wliczana do liczby punktów ECTS określonej w standardzie dla zajęć prowadzonych w ramach takiego kształcenia.
Natomiast zmiana organizacji praktyk zawodowych, w związku z ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty, została wprowadzona nowelizacją standardu w grudniu 2020 r.
Podstawa prawna:
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki