Omawiamy sprawy opodatkowania CIT, VAT i wypełniania formalnych deklaracji oraz podatku PIT pracowników.
„Kontrowersyjne nadanie NIP spółce. Dnia 16.12.2015 roku wspólnicy spółki X zawiązali umowę spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Formularzem NIP-2 spółka zgłosiła do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach rozpoczęcie działalności z dniem 02.02.2016 roku. Złożono również odpowiednie formularze celem uzyskania numeru NIP i REGON dla nowo powstałej spółki w organizacji. Spółka wówczas uzyskała numer NIP oraz REGON. Kolejnym formularzem VAT-R zgłoszono spółkę jako czynnego podatnika Vat od marca 2016 r. W marcu 2016 roku Prezes Zarządu podjął próbę złożenia wniosku sadowego KRS-W3 celem rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym Wydział X Gospodarczy w Kielcach. Wniosek nie został przyjęty z powodu braku listy wspólników wraz z podpisami udziałowców. Ponieważ jednym z udziałowców jest Pan A pochodzenia libańskiego nieprzebywający na terenie RP, trzeba było poczekać ze złożeniem wniosku do KRS do chwili przybycia udziałowca do Polski i złożenia stosownego podpisu. Niestety czynności te się przeciągnęły w czasie bez winy Zarządu Spółki w konsekwencji czego wniosek do sądu o rejestrację spółki został złożony z kilkudniowym opóźnieniem. Decyzją Sądu został on odrzucony z uwagi na owe spóźnienie. Mimo możliwości odwołania się od decyzji sądu z uwagi na długi czas oczekiwania na rezultat takowego odwołania Zarząd Spółki postanowił zarejestrować spółkę w systemie S24, aby móc dalej prowadzić rozpoczęta działalność gospodarczą. Rejestracja spółki przebiegła pomyślnie i postanowieniem sądu z dnia 11.07.2016 spółka Y została wpisana do KRS. Nowa powstała spółka otrzymała nowy numer REGON oraz numer NIP będący identycznym numerem NIP jak niezarejestrowana decyzją sądu spółka X. Do urzędu skarbowego złożono aktualizacyjny formularz NIP-8 z nadanym przez Sąd numerem NIP. Ponieważ nie istniały żadne przesłanki prawne aby zarejestrowana spółka w Krajowym Rejestrze Sądowym nie miała prawa prowadzić działalności gospodarczej kontynuowano jej prowadzenie. W chwili podjęcia próby złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kielcach Zarząd Spółki otrzymał informację słowną, iż nadany spółce NIP jest niepoprawny i nie wolno podejmować żadnych działań gospodarczych w nowej spółce do chwili uzyskania nowego numeru NIP. Numer ten spółka otrzymała dopiero 05.10.2016 roku. Wysłałam zapytanie do Ministerstwa Finansów Wydział Administracji Podatkowej od jakiej daty spółka ma prawo posługiwać się nowym numerem NIP nadanym z opóźnieniem. Jednoznacznie określono że powinien być to październik 2016 bo wówczas spółce go nadano:
- Za jaki okres spółka X w organizacji powinna złożyć CIT-8 a za jaki spółka Y?;
- Czy w związku ze złożeniem deklaracji VAT-7 w okresie od lipca do października 2016 ze starym numerem NIP spółka Y powinna zrobić korektę na nowy numer NIP? Dodam jako ciekawostkę, że ze starego NIP-u nie została wyrejestrowana w urzędzie formularzem VAT-Z, w ministerstwie do dziś widnieje jako podatnik Vat czynny a ostatnią deklaracje podatkową z tym NIP-em złożono we wrześniu przy czym urząd skarbowy nie dopomina się o kolejne a powinien, bo teoretycznie czynny podatnik Vat ma obowiązek składania deklaracji co miesiąc;
- Do jakiego momentu trzeba rozliczyć podatek dochodowy od pracowników na poczet starego numeru NIP a od którego z nowym, poprawionym przez Ministerstwo numerem NIP?”
W sytuacji przedstawianej przez Czytelnika zgodnie z przepisami …