O rynku pracy na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego

12

Sytuacja na rynku pracy w Polsce w dobie pandemii – na ten temat mówiła we wtorek minister rodziny i polityki społecznej podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego w Kancelarii Prezydenta. Jak zaznaczyła, kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia.

Głównym punktem wtorkowego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie, było wystąpienie minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg poświęcone sytuacji na rynku pracy w Polsce w dobie pandemii.

– Po dwóch latach od wybuchu pandemii widać, że skutki pandemii odczuły zarówno gospodarka polska, jak i światowa, przy czym nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się znacznie większą odpornością, niż w wielu innych krajach UE i świata. Ubiegłoroczna recesja w Polsce była jedną z najpłytszych wśród krajów UE – PKB w 2020 r. spadło w Polsce o 2,5 proc., przy spadku w Unii Europejskiej o 5,9 proc. – mówiła minister Marlena Maląg.

Jak podkreśliła, kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia. Wskazała, że odsetek osób aktywnych zawodowo w przedziale wiekowym 15-64 wynosi 71 proc., jest to wzrost o 0,4 proc. względem roku 2019. W krajach Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 72,9 proc.

Nieco wyprzedzamy UE jednak jeżeli chodzi o wskaźnik zatrudnienia.

– Wskaźnik zatrudnienia w Polsce jest wyższy niż w UE. Wynosi on 68,7 proc., a w Unii 67,6 proc. – mówiła szefowa resortu rodziny.

Minister zaznaczyła również, że współczynnik stopy bezrobocia w kraju wynosi aktualnie 3,2 proc. i zmienił się na korzyść względem roku 2019. Z kolei w krajach Unii Europejskiej stopa bezrobocia wynosi 7,2 proc.

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Poprzedni artykułRozp. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19
Następny artykułSankcje przewidziane w razie utrudniania lub udaremniania działalności organów kontrolnych