Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE

52

Stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 2,6 proc. Jest niższa od wartości z lipca 2021 r. (3,3 proc.) – podaje Eurostat. Ten wynik jest potwierdzeniem, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Tylko w Czechach poziom bezrobocia jest niższy niż w Polsce – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

W lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,6 proc., w porównaniu z 6,7 proc. w czerwcu 2022 r. Z kolei stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,0 proc. w lipcu 2022 r., wobec 6,1 proc. w czerwcu 2022 r. Polska jest w czołówce krajów z najniższą stopą bezrobocia. W lipcu było to 2,6 proc. Oznacza to, że poziom bezrobocia względem poprzedniego miesiąca nie zmienił się, ale rok do roku odnotowaliśmy spory spadek – w lipcu 2021 r. bezrobocie wynosiło 3,3 proc. 

Również na rynku pracy osób poniżej 25. roku życia  widać pozytywne zmiany. Odnotowano spadek z 8,6 proc. w czerwcu do 8,4 proc. w lipcu, przy średnio 14 proc. bezrobociu wśród młodych w UE.

Nasz rynek pracy, mimo czasu pandemii i sytuacji za naszą wschodnią granicą jest stabilny. Dane wskazują, że  stopa bezrobocia nie wzrosła, chociaż rozpoczęło pracę wiele osób, które przyjechały do nas z Ukrainy – dodaje minister Marlena Maląg.

Stabilizacje na rynku pracy potwierdzają też dane GUS. Według urzędu statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca br. wyniosła 4,9 proc.

MRiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!