Składki ZUS przedsiębiorców wzrosły do kwoty 1121,52 zł

383

Po ogłoszeniu przez GUS kwoty przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2015 r. poznaliśmy wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oznacza to, że wiemy już, ile wyniosą wszystkie zobowiązania składkowe przedsiębiorców w 2016 roku.

 

Od 1 stycznia 2016 roku wzrosła wysokość składek ubezpieczeniowych opłacanych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Wysokość wpłat do ZUS zależna jest od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, jednak dla pewnej grupy przedsiębiorców wartość bazową stanowi wynagrodzenie minimalne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota – musi ona wynosić co najmniej 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zamieszczanego corocznie w projekcie budżetu państwa (art. 18 ust. 8 s.u.s.). Kwotę tę podaje MPiPS w komunikacie ogłaszanym w Monitorze Polskim.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!