Turnusy rehabilitacyjne z ZUS

Dodatkowe 21 dni urlopu dla pracownika z niepełnosprawnością.

198

„Czy pracownik z orzeczeniem o umiarkowanej niepełnosprawności może w ramach turnusu rehabilitacyjnego z ZUS-u (prewencja rentowa) skorzystać z dodatkowego 21 dniowego urlopu przeznaczonego na turnusy rehabilitacyjne? Jeśli nie, to jakie turnusy spełniać będą warunki, aby taki urlop wykorzystać?”

Tak. Zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt 1-2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – „osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

1/ w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;

2/ w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.”

Z ww. przepisu wynika, że ustawodawca zagwarantował pracownikom niepełnosprawnym szczególny rodzaj zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z uprawnienia tego mogą korzystać wyłącznie pracownicy niepełnosprawni legitymujący się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zwolnienie zostało przewidziane w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, osoba niepełnosprawna ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie częściej niż raz w roku. Warto podkreślić, że podstawową formą aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, obok warsztatów terapii zajęciowej, są turnusy rehabilitacyjne.

Zgodnie z art. 10c, turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. z 2018 r. poz. 511 z późn. zm.