Epidemia, urlopy, zasiłek opiekuńczy – Czytelnicy pytają

330
  • Mam jeszcze część urlopu z roku 2019, czy pracodawca może mnie teraz na niego przymusowo wysłać? Czy termin urlop zaległy, to właśnie urlop z poprzedniego roku?

Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy, nawet bez jego zgody. Powinien jednak stosować się do planów urlopowych. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątek – art 164 par. 2 Kodeksu pracy pozwala pracodawcy przesunąć termin urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, a za taką można uznać sytuację pandemii. Urlop zaległy, to urlop wypoczynkowy który nie został wykorzystany w poprzednim roku i jego wymiar przeszedł na rok bieżący. Teraz w 2020 roku urlop z 2019 r można nazwać urlopem zaległym.

  • Pracuję w przedszkolu jako pomoc pedagogiczna. Jednocześnie moja córka, uczennica pierwszej klasy, nie chodzi do szkoły, bo szkoły są zamknięte. Czy w tej sytuacji należy mi się zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem? Czy skoro sama jestem w domu i mogę sprawować opiekę nad dzieckiem, zasiłek nie zostanie przyznany? Czy pracodawca powinien mi zapłacić tzw. postojowe?

Jeżeli placówka została zamknięta, a pracodawca nie wydał polecenia pracy zdalnej lub nie oddelegował do wykonywania innych obowiązków, wtedy przysługuje wynagrodzenie postojowe płatne 100%, jeśli w umowie jest stawka godzinowa lub miesięczna. W przypadku otrzymywania takiego wynagrodzenia, pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy (płatny 80%).

  • Jestem na zasiłku opiekuńczym z powodu epidemii. Czy kiedy ja będę na tym zasiłku a pracodawca podejmie decyzję o zamknięciu działalności, to mogę zostać zwolniona? Chodzi o to czy może mnie zwolnić i czy ZUS nadal będzie wypłacał mi świadczenie?

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, jeśli ten jest na urlopie, zasiłku, bądź l4.

  • Bardzo obawiam się koronawirusa. Czy mogę pójść na L4 z powodu obawy że się zarażę? Czy dostanę L4 od lekarza?

Lekarz decyduje o L4. Jeśli uzna, że pracownik jest chory, może wystawić zwolnienie. Jednak sama obawa o zdrowie może nie być wystarczającą przesłanką do wystawienia takiego zwolnienia.

  • Pracodawca korzysta z możliwości obniżenia o 10% pensji pracownika. Jednak nie wiąże się z tym redukcja godzin pracy. Czy za redukcją wynagrodzenia o 10% powinno iść zmniejszenie etatu do 9/10? Chciałabym zapytać czy w takiej sytuacji jest to zgodne z przepisami?

Pracodawca nie ma prawa do obniżki wynagrodzenia, nawet w przypadku epidemii, jeśli nie podpisze z pracownikiem porozumienia zmieniającego lub ten nie przyjmie wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku wymiaru czasu pracy. Bez zgody pracownika, pracodawca nie może go zmienić z automatu.

  • Jeszcze w lutym złożyłem wypowiedzenie mojemu pracodawcy. Obecnie przebywam na wypowiedzeniu 3 miesięcznym.Jednak w zaistniałej sytuacji na rynku pracy, chciałbym wrócić do pracy. Czy mogę powołać się na złożenie wypowiedzenia pod wpływem błędu (nie wiedziałem, że zmieni się sytuacja gospodarcza) i pracodawca przyjmie mnie do pracy?

Pozostaje panu złożyć pisemne podanie z uzasadnieniem sytuacji i chęć kontynuowania pracy w zakładzie. Jednak nie może powoływać się pan na składanie wypowiedzenia pod wpływem błędu. Pracodawca nie musi zgodzić się na pana powrót.

  • Mam kilkanaście dni urlopu z 2019 r. Czy pracodawca ma prawo zmusić mnie do wykorzystania go do końca kwietnia tego roku?

Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy w każdej chwili, nawet bez jego zgody.

red.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!