Rada Działalności Pożytku Publicznego – nowe regulacje

390

Z dniem 09.11.2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy wykonawcze określające szczegółowe zasady powoływania członków Rady Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) oraz organizację i tryb działania tej Rady, które zostały w zawarte w rozp. MPiPS z dn. 08.10.2015 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego (Dz.U. poz. 1706).

RDPP stanowi organ opiniodawczo-doradczy ministra pracy działający na podstawie przepisów rozdziału 5 ustawy z dn. 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm.). Do zadań RDPP należy m.in. wyrażanie opinii w sprawach dotyczących stosowania powyższej ustawy oraz o projektach aktów prawnych i programach rządowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych oraz działalnością pożytku publicznego i wolontariatu. Termin wyrażenia opinii przez RDPP wynosi 30 dni od dnia doręczenia projektów aktów prawnych lub programów rządowych. Nieprzedstawienie opinii w tym terminie oznacza rezygnację z prawa do jej wyrażenia.

 

Kadencja RDPP trwa 3 lata, przy czym członek Rady nie może pełnić funkcji dłużej niż 2 kolejne kadencje.

RDPP składa się z przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych (5 członków), przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (5 członków) oraz z 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dn. 24.04.2003 r. Członków Rady powołuje i odwołuje szef resortu pracy.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!