Dnia 22.10.2021 r. weszło w życie rozporządzenie MEiN z dn. 27.09.2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1828).
Nowelizacja ta wynika z wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowych zawodów: technik dekarstwa i technik stylista, w których jedną z wyodrębnionych kwalifikacji jest kwalifikacja wyodrębniona również w zawodach odpowiednio dekarz i krawiec, a także ze zmiany w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie technik gazownictwa oraz w zawodzie technik spawalnictwa.
Dodatkowo, na wniosek Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr Spółka z o.o. w Lubinie, wprowadzono możliwość uzyskania przez osoby, które posiadają kwalifikacje w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej, dyplomu zawodowego w zawodzie technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny – w którym kształcenie w systemie oświaty prowadzone jest od roku szkolnego 2019/2020.
Przed rokiem szkolnym 2019/2020 kształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia (zasadniczej szkoły zawodowej) mogło być prowadzone wyłącznie w jednym zawodzie górnictwa podziemnego (górnik eksploatacji podziemnej) obejmującym zarówno górnictwo węgla kamiennego, jak i górnictwo kopalin innych niż węgiel kamienny, a umiejętności określone w podstawach programowych kształcenia w tym zawodzie zawierały kluczowe umiejętności właściwe dla zawodu górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny. Dlatego uznano za zasadne umożliwienie osobom posiadającym świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny.
W konsekwencji w załączniku nr 1 do rozporządzenia podstawowego określono warunki uzyskania dyplomu zawodowego w zawodach: technik dekarstwa, technik stylista, technik spawalnictwa, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny przez osoby, które uzyskają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie drugiej kwalifikacji wyodrębnionej w jednym z wymienionych zawodów oraz posiadają odpowiednio świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub świadectwo czeladnicze w zawodach: dekarz, krawiec, mechanik-monter maszyn i urządzeń, ślusarz, monter kadłubów jednostek pływających, monter kadłubów okrętowych, monter systemów rurociągowych oraz górnik eksploatacji podziemnej.
Ponadto, z uwagi na zmianę kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie technik gazownictwa, w załączniku nr 1 do rozp. podstawowego wprowadzono regulację umożliwiającą uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie technik gazownictwa przez osoby, które kształciły się w tym zawodzie przed 01.09.2019 roku.
Kształcenie w zawodach technik dekarstwa, technik stylista i technik spawalnictwa może być prowadzone m.in. w branżowej szkole II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia oraz absolwentów dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej – zgodnie z art. 95 ustawy z dn. 22.11.2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 2245, z późn. zm., którzy ukończyli naukę w zawodach odpowiednio: dekarz, krawiec, mechanik-monter maszyn i urządzeń, ślusarz, monter kadłubów jednostek pływających, monter kadłubów okrętowych oraz monter systemów rurociągowych.
Ponadto, w większości kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach szkolnictwa branżowego osoby dorosłe mogą uzupełniać kwalifikacje zawodowe w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dn. 30.08.2019 r. w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – Dz.U. z 2019 r. poz. 1731 z późn. zm.