MPiPS: zasiłek pogrzebowy nie ma pokryć kosztów pogrzebu

344

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie będzie w najbliższym czasie zmieniana, gdyż jego celem nie było i nie jest umożliwienie pokrycia pełnych kosztów pogrzebu, a jedynie pomoc finansowa dla rodziny bądź innej osoby w organizacji pogrzebu – wyjaśnił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior.
Wyjaśnienie to znalazło się w odpowiedzi na interpelację (nr 31913) posłanki Barabry Bartuś do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości zasiłku pogrzebowego. W interpelacji tej posłanka przypomniała, że zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem przysługującym w razie śmierci m.in. osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę, a także osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. Stanowić ma rekompensatę finansową dla tych, którzy faktycznie pokryli koszty pochówku zmarłego.

Od 1 marca 2011 r. obowiązuje stała kwota zasiłku w wysokości 4 tys. zł. Jak się okazuje 4 tys. zł to zdecydowanie za mało, żeby zorganizować pogrzeb i godnie pochować zmarłego.

Do kosztów pogrzebu dochodzi zawsze odpłatność za miejsce na cmentarzu. Obecnie cena za miejsce na cmentarzu komunalnym potrafi być nawet dwukrotnie wyższa niż na cmentarzu parafialnym. Okazuje się więc, że w ośrodkach miejskich koszy te jeszcze dodatkowo wzrastają. Aktualna polityka władz samorządowych zakłada, że opłaty za miejsce na cmentarzu mają pokrywać koszty ich utrzymania, które systematycznie rosną.

W związku z powyższym wielu ludzi, szczególnie tych najuboższych, aby zorganizować godny pogrzeb dla swoich bliskich musi szukać pieniędzy. Jeśli rodzina nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, wówczas zmuszona jest nawet do wzięcia kredytu lub pożyczki. Nierzadko osoby te osiągają tak niskie dochody, że pieniądze mogą pożyczyć tylko w różnego typu firmach pożyczkowych (tzw. parabankach).

Kierująca interpelację posłanka stwierdza, że coraz częściej osoby te wpadają w tzw. pułapkę zadłużeniową. Inaczej mówiąc, później nie są w stanie spłacać tych pożyczek, które często udzielane są na lichwiarskich warunkach, a

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!