INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2020 r. (data wpływu 11 grudnia 2020 r.), uzupełnionym w dniu 5 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 lutego 2021 r., o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku tym, po uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem spółki cywilnej o działalności przeważającej hotelarsko–gastronomiczna. Wnioskodawczyni rozpoczęła studia zaoczne na kierunku prawo. Wnioskodawczyni otrzymała fakturę VAT za opłatę za studia.
W złożonym uzupełnieniu zawarto następujące informacje:
- odpowiadając na pytanie dotyczące wskazania pełnego zakresu prowadzonej ˗ pod postacią spółki cywilnej ˗ działalności gospodarczej – Wnioskodawczyni wskazała, że wszystkie kody PKD prowadzonej działalności gospodarczej to: …, …, …, …, …, , …, …., …,
- data rozpoczęcia działalności gospodarczej to 27 czerwca 2013 r.,
- Wnioskodawczyni studia podjęła w październiku 2020 r.,
- odpowiadając na pytanie, czy wskazany we wniosku kierunek studiów jest ściśle związany z zakresem wykonywanej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej – Wnioskodawczyni wskazała, że nie jest ściśle związany z zakresem prowadzonej działalności.
- ustosunkowując się natomiast do pytania, czy ˗ z perspektywy zakresu prowadzonej działalności gospodarczej ˗ zdobycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowego wykształcenia jest niezbędne dla możliwości jej dalszego prowadzenia – Wnioskodawczyni odpowiedziała: „Tak – w zarządzaniu firmą znajomość i umiejętność posługiwania się prawem jest niezbędna do prowadzenia interesów firmy w sposób skuteczny oraz do dalszego rozwoju firmy”.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy właściwe będzie zaksięgowanie faktury VAT za opłatę za studia do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej?