Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Rzecznik MŚP podczas posiedzenia Podkomisji zaproponował, aby podstawa składki miała charakter stały i była określana jako kwota minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia danego roku. To rozwiązanie byłoby alternatywne wobec obecnego i to sam przedsiębiorca decydowałby, czy rozliczać się według przepisów zawartych obecnie w Polskim Ładzie, czy płacąc stałe zaliczki i dopłacając różnicę po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.
Zdaniem Adama Abramowicza, Rzecznika MŚP, dopłata różnicy między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne, następowałaby wraz ze złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub przychodu w wypadków podmiotów rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) w roku podatkowych, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa podatkowego. Dzięki temu składka zdrowotna 9% z minimalnego wynagrodzenia wynosiłaby co miesiąc ok. 270 zł.
Podkomisja skierowała do Pani Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej apel o przeprowadzenie analizy przedstawionego rozwiązania i podjęcie odpowiednich działań. Zalety tego rozwiązania Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz przedstawił także w piśmie skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego w dniu 29.12.2021r.
Źródło: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców