Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

36

Dzisiaj 28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy i przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie.

MOP szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,78 miliona kobiet i mężczyzn traci życie, a około 374 miliony osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, co skutkuje średnio ponad czterodniową absencją. Koszt tych zdarzeń jest ogromny, a ciężar ekonomiczny złych praktyk bezpieczeństwa i higieny pracy każdego roku szacuje się na 3,94 procent globalnego produktu krajowego brutto. Dane te pokazują jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz podnoszenie świadomości wszystkich uczestników procesu pracy. Warto podkreślić, że taka inwestycja zwraca się z nawiązką.

Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii przynoszą wymierne efekty. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak wciąż ponad 80 tys. pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu podczas pracy, a ponad 180 traci życie. Dlatego właśnie wciąż konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

W tym roku jednak cały świat boryka się z zupełnie innym zagrożeniem – pandemią wirusa SARS-CoV-2. W obliczu tego wyzwania, przed którym stoją rządy, pracodawcy, pracownicy i całe społeczeństwa na świecie – pomimo wcześniej planowanych przez obydwie organizacje innych tematów przewodnich – tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa skupiają się na problematyce zwalczania chorób zakaźnych w miejscu pracy, koncentrując na pandemii COVID- 19 (temat przewodni MOP: „Stop pandemii. Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy może ocalić życie”).

Wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia wirusem, jednak w najtrudniejszej sytuacji są pracownicy służby zdrowia, którzy dbając o chorych, codziennie ryzykują dla nas własne zdrowie. W podobnej sytuacji są pracownicy domów opieki społecznej, którzy opiekują się grupą ludzi najbardziej podatnych na działanie wirusa. Należy również wspomnieć o pracownikach aptek, drogerii i wszelkiej wielkości marketów, a także pracownikach transportu, dostawcach podstawowych usług i wielu innych, którzy działają, aby utrzymać gospodarkę.

Tegoroczne obchody dnia bezpieczeństwa będą inne niż zwykle – raczej nie zgromadzimy się, aby dyskutować na temat bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, jeżeli jednak jest taka możliwość, zróbmy to w sposób wirtualny. Wykorzystajmy ten dzień jak Światowa Organizacja Pracy – na podnoszenie świadomości na temat stosowania bezpiecznych praktyk w miejscach pracy oraz roli, jaką odgrywają służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

źródło: MRPiPS

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!