Szacunek MRPiT: 5,8 wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2021 r.

6

Szacowana przez Ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,8%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc.

W zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort  pracy do końca lipca  br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla ok. 8,2 mln miejsc pracy.

Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,5%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (8,9%). W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 9%.

W lipcu br. według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 120,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 2,8 tys. (2,3%)  więcej niż w czerwcu br.. i o 14,6 tys. (13,8%) więcej niż w lipcu 2020 r.

Ze wstępnych danych wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w lipcu  br. wyniosła 975,9 tys. osób bezrobotnych i w porównaniu do końca czerwca br. liczba ta zmniejszyła się o 17,5 tys. osób, czyli o 1,8%.

Według opublikowanych 30 lipca br. przez Eurostat danych w czerwcu br. stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,6% wobec 7,1% w UE27 i 7,7% w strefie euro. Polska zajęła 3 miejsce, ex aequo z Maltą pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

MRPiT

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!