Egzekucja dodatku mieszkaniowego

11

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, w art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego dodano § 8, który stanowi, że nie podlegają egzekucji dodatki mieszkaniowe oraz dodatki energetyczne. Tym samym wyłączono spod egzekucji komorniczej dodatki mieszkaniowe oraz dodatki energetyczne. Zmiany przewidziane w przepisach art. 1 i 2 ustawy zmieniającej weszły w życie z dniem 19 stycznia 2021 r. – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w odpowiedzi na interpelację poselską.

Interpelacja nr 21142 do ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie wyłączenia spod egzekucji dodatku mieszkaniowego

Szanowna Pani Minister,

zwracam się z prośbą o rozważenie wszczęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu rozszerzenie zamkniętego katalogu świadczeń wyłączonych spod egzekucji dodatku mieszkaniowego przewidzianego w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych.

Przepis art. 831 par. 1 k.p.c. został wprowadzony w celu wyłączenia spod egzekucji wszelkich sum przyznawanych ze środków publicznych na specjalne cele. Dodatek mieszkaniowy jest właśnie takim świadczeniem specjalnym, stanowiącym formę pomocy państwa osobom, które ze względu na niski poziom dochodów nie są w stanie opłacać czynszu bądź innych kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Kryteriami przyznawania dodatku mieszkaniowego są dochód wspólnie zamieszkujących osób oraz powierzchnia mieszkania.

Istotą ograniczeń egzekucji sum pieniężnych w drodze egzekucji komorniczej jest niepogorszenie już złej materialnej sytuacji dłużnika i pozostawienie mu kwot pieniężnych pozwalających na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i umożliwienie mu życia w godnych warunkach. Przyznanie dodatku mieszkaniowego świadczy o trudnej sytuacji materialnej obywatela i jego zadaniem jest pomoc w przezwyciężeniu tej sytuacji. Wobec tego wydaje się właściwe, aby dodatek ten został objęty ochroną przed egzekucją komorniczą, podobnie jak inne tego typu świadczenia – pokrycie kosztów zakupu żywności, leków, leczenia, opału, odzieży i innych.

Mając na uwadze powyższe, uprzejmie proszę o informację: Czy Pani Minister podziela powyższe stanowisko i rozważy przeprowadzenie analizy co do możliwości rozszerzenia katalogu wymienionego w art. 831 par. 1 k.p.c. o świadczenie w postaci dodatku mieszkaniowego?

Poseł Kacper Płażyński

11 marca 2021 r.

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!