Nauka stacjonarna prowadzona jest w 99% szkołach

W większości szkół nauka prowadzona jest w trybie stacjonarnym – konferencje prasowe kierownictwa MEN.

34
Sejm nie powołał Rzecznika Praw Dziecka

Bezpieczny powrót uczniów do szkół był tematem poniedziałkowych konferencji prasowych członków kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej z kuratorami oświaty. W całej Polsce w blisko 100 proc. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych nauka odbywa się w trybie stacjonarnym.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z dziennikarzami w Białymstoku, a wiceminister edukacji Marzena Machałek w Jeleniej Górze. Podczas konferencji prasowej w Szczecinie Macieja Kopcia Podsekretarza Stanu w MEN uczestniczyła również zachodniopomorska kurator oświaty.

Podczas konferencji prasowych w regionach, członkowie kierownictwa MEN poinformowali, że w skali całego kraju 99,83 proc. (48.459) przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi naukę w trybie stacjonarnym. 53 szkół i placówek prowadzi naukę w trybie zdalnym, a w 29 − nauka obywa się w trybie mieszanym. Przekazano także dane, jak sytuacja wygląda w poszczególnych województwach.

Ministrowie poinformowali, że do tej pory w całym kraju odbyło się blisko 500 spotkań lokalnych inspektorów sanitarnych z ponad 27 tys. dyrektorów szkół i placówek. Przypomnieli o wytycznych sanitarnych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN, zaleceniach dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek znajdujących się w strefie czerwonej i żółtej oraz nowych regulacjach prawnych w zakresie funkcjonowania jednostek systemu oświaty podczas pandemii.

Konferencja prasowa w Białymstoku

– Postaraliśmy się, aby dyrektorzy szkół mieli bezpośredni kontakt z inspekcją sanitarną. Opracowaliśmy zasady funkcjonowania szkół w okresie epidemii. Zrobiliśmy to dużo wcześniej niż większość krajów w Europie. Rząd, zdając sobie sprawę z tego, że epidemia jest czasem szczególnym, wspomógł szkoły w zakupie środków dezynfekujących, maseczek oraz termometrów bezdotykowych – powiedział w Białymstoku Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister poinformował m.in. o wariantach funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie oraz elastycznych rozwiązaniach dla dyrektorów, które mogą wdrożyć na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Zaprezentował również możliwe scenariusze postępowania powiatowego inspektora sanitarnego w przypadku pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkołach.

– Wszystkie nasze działania pozwoliły na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Podjęliśmy także wiele starań, które wzmocnią efektywne nauczanie dzieci w przypadku przejścia szkół na kształcenie zdalne – dodał szef MEN.

Konferencja prasowa w Jeleniej Górze

– Stworzyliśmy dobre ścieżki komunikacji między Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi a dyrektorami szkół. Udało się bezpiecznie przygotować powrót uczniów do szkół – poinformowała z kolei w Jeleniej Górze wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Sekretarz Stanu w MEN poinformowała o aktualnej sytuacji dotyczącej funkcjonowania szkół i placówek w województwie dolnośląskim. Łącznie w trybie stacjonarnym pracuje 3 344 tj. 99,82% wszystkich placówek, w trybie zdalnym – 3 tj. 0,09%, a mieszanym – również 3 tj. 0,09%.

Konferencja prasowa w Szczecinie

– Możemy powiedzieć, że ten system, który był przygotowywany w zasadzie od końca czerwca, po prostu funkcjonuje – powiedział w Szczecinie wiceminister Maciej Kopeć.

Podczas konferencji wiceminister Maciej Kopeć odniósł się do bieżącej sytuacji w regionie. Blisko 100 procent szkół w województwie zachodniopomorskim funkcjonuje w trybie stacjonarnym – 2.057 tj. 99,90%, 2 szkoły działają w trybie mieszanym, żadna nie przeszła na tryb zdalny.

We wtorek 1 września rozpoczął się rok szkolny 2020/2021, w którym szkoły wróciły do stacjonarnego nauczania. Od środy prowadzone są lekcje. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne.

W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem szkoły na wniosek dyrektora, w porozumieniu z organami prowadzącymi i przy pozytywnej opinii inspektora sanitarnego, mogą na czas określony przejść na system mieszany (łączący kształcenie stacjonarne oraz kształcenie na odległość), bądź całkowicie na nauczanie zdalne.

Więcej informacji na temat bezpiecznego powrotu uczniów do szkół w specjalnej zakładce na stronie internetowej MEN.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!