Interpelacja nr 31929 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szkodliwych dla pracowników uregulowań prawnych zawartych w nowelizacji ustawy Kodeks pracy.
Art. 1401 wprowadził regulacje prawne szkodliwe dla strony pracowniczej. Pracownik pracujący w systemie zmianowym w myśl nowych przepisów może podjąć pracę po następujących po sobie zmianach tj. z kończącej poprzednią zmianę godziny 21:00 rozpoczynając zmianę o 8 rano.
Ustawodawca określił co prawda w kodeksie pracy konieczność 11 godzinnego odpoczynku nie mniej likwidując obostrzenia dotyczące konieczności rozpoczęcia pracy o tej samej godzinie. Wynikały one przede wszystkim z treści art. 128 § 3 pkt 1 w związku art. 151 § 1 Kodeksu pracy. Pierwszy z tych przepisów zawiera definicję doby pracowniczej, określonej jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik rozpocznie pracę wcześniej, niż rozpoczynał ją w poprzednim dniu pracy, to przekraczał dobową normę czasu pracy, a to z kolei oznaczało dawniej pracę w godzinach nadliczbowych – art. 151 § 1 Kodeksu pracy i naraża pracownika na nadmierną eksploatację.
Taki stan rzeczy bez regulacji prawnych dotyczących podmiotów, które mogą korzystać z